Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Zalety drewnianych okien

Drewno to materiał wykorzystywany przez człowieka na wiele sposobów właściwie od zawsze. Jest jednym z najbardziej idealnych tworów natury, posiada niezwykłe właściwości, wyzwala energię i emanuje swoim naturalnym pięknem w każdej jego postaci. 

Okna i drzwi wykonane z tego materiału z pewnością posłużą wiele lat zachwycając niezmiennie swoją trwałością, jakością i naturalną urodą.
W przeciwieństwie do PVC jest materiałem w pełni odnawialnym, ekologicznym, nie powodującym alergii, całkowicie naturalnym.
Jednymi z ważniejszych argumentów optujących za zakupem okien drewnianych są:
 • Okna wykonane z drewna są zdecydowanie przyjemniejsze w dotyku i „cieplejsze”.
Proszę sobie wyobrazić meble wykonane z PVC... Okna są jak meble, są niezwykłą ozdobą domu, mogą przybierać różne kształty, kolory, mogą być idealnie dopasowane do wnątrz, tylko wtedy jeśli będą drewniane.
 • Okna drewniane zawsze będą charakteryzowały się lepszym współczynnikiem przenikalności cieplnej niż okna PVC.
Nawet w dobie prężnego rozwoju okien PVC, okna drewniane, właśnie ze względu na swój naturalny materiał będą lepszym izolatorem.
 •  Okna drewniane są odporne na paczenie, zdecydowanie stabilniejsze i bardziej wytrzymałe.
Są stosowane w budownictwie właściwie od zawsze. Okna PVC od niedawna i należy zwrócić uwagę, że zostały wprowadzone na rynek głównie ze względu na fakt, iż były tańsze, a nie lepsze.
 • Po użyciu kolorów lazurowych na oknach drewnianych pięknie widoczne są naturalne słoje drewna.
Nowoczesne okna PVC możemy kupić w wielu dostępnych na rynku okleinach drewnopodobnych, ale nigdy nie będą one tak naturalne jak prawdziwe drewno.
 • Poprzez zastosowanie kolorów kryjących RAL uzyskujemy naturalne, nowoczesne okna w barwach idealnie dobranych np. do koloru ścian, czy elewacji.
Możliwe jest także zastosowanie dwukoloru, a więc koloru kryjącego i lazurowego na jednym oknie dostosowując kolorystykę do budynku i jego wnętrza.
 • Okna drewniane obowiązkowo muszą być stosowane w obiektach zabytkowych, dworach, pałacach.. Zastosowane w mieszkaniu, czy nowo wybudowanym domu nadają klasy, prestiżu.
Moda na okna drewniane, ze względu na to, że wykonane są z materiału szlachetnego i już sprawdzonego przez wiele pokoleń (w przeciwieństwie do PVC) nigdy nie zaniknie.
 • W produkcji okien drewnianych możemy zastosować wszelkie możliwe zdobienia, dopasowane do charakteru pomieszczenia. Zastosowanie klasycznych ozdób w oknach PVC jest praktycznie niemożliwe.
Okna i drzwi drewniane mogą być również zdobione indywidualnie przez artystę plastyka, poprzez zastosowanie rzeźbień, wykonywanie wyjątkowo niepowtarzalnych ozdób, stworzenie tak zwanych przecierek kolorystycznych. Efektów takich nie uzyskamy nawet na najlepszych oknach PVC.
 • Okna drewniane są  bezpieczniejsze.
Jednym z najczęściej spotykanych form włamania, nie jest jak powszechnie się uważa wybijanie szyb, ale przewiercanie otworu w ramie okna w celu dostania się do klamki. Okno drewniane jest więc zdecydowanie bardziej odpornym materiałem, trudniej poddającym się działaniom mechanicznym.
 • Okna wykonane z drewna są również bardziej bezpieczne pod względem zagrożenia pożarowego.
Zdecydowanie szybciej i łatwiej spala się tworzywo sztuczne, tworzące jednocześnie trujący dla człowieka dym.
 • drewno jest materiałem ekologicznym.
W dobie sporego nacisku na ekologię i ochronę środkowiska należy pamiętać, że w przyszłości okna drewniane będą mogły być odrestaurowane, a po kilkudziesięciu latach ponownie wtopią się w naturę. Okna PCV po kilku latach użytkowania są praktycznie nie do odnowienia, a po kilkudziesięciu latach mogą zdecydowanie zagrozić naszemu środowisku naturalnemu.
 • Nowoczesne okna drewniane są łatwe w utrzymaniu.
Istnieje przekonanie, przede wszystkim związane z myśleniem o starym typie okien drewnianych, że wymagają one wyjątkowo skomplikowanych prac konserwacyjnych i malowania.

Nowoczesne okna drewniane pokrywane są impregnatem, oraz trzema warstwami wodoodpornych farb specjalistycznych. Nie trzeba ich malować, a utrzymanie tychże okien w idealnym stanie wymaga jedynie standardowego mycia i przecierania specjalnym mleczkiem konserwującym-doradza P. Urszula Łukaszewicz z Fabryki Okien Drewnianych Świebodzin Sp. z o.o.

We współpracy Infookno.pl z Fabryką Okien Drewnianych Świebodzin Sp. z o.o.