Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

PETECKI - największy wybór okien w Europie
Rozmawiamy z prezesem jednej z najbardziej znanych polskich firm w branży okiennej, Panem Ignacym Peteckim z firmy Petecki sp. z o.o.. O czym rozmawiamy? O nowoczesnej stolarce, o wyzwaniach czekającyh firmę, o inwestycjach, o jakości okien, o kulturze biznesu, o przyszłości.

Grzegorz Cendrowski (GC). Przez ostatnie 4 lata praktycznie niemożliwe było przeprowadzenie z Panem wywiadu, zarówno  Pana obecność, jak i Firm Grupy Petecki w mediach była mocno ograniczona. Co się teraz zmieniło? Sądzę, że branża jest bardzo interesująca, co zatem słychać w Firmie Petecki, co Państwo planujecie?
Ignacy Petecki (I.P.). Rzeczywiście ostatnie 4 lata były czasem niezwykle wytężonej pracy i skupienia przede wszystkim na rozwoju firm wchodzących w skład Grupy Petecki. W ciągu 3 lat zrealizowaliśmy liczne inwestycje, w które cała Grupa firm była mocno zaangażowana. W tym czasie był to dla nas priorytet.
GC. Jakie to były inwestycje, ile kosztowały i co one zmieniły?

I.P. Spośród wielu mogę wymienić trzy kluczowe inwestycje. Pierwszą z nich było dokonanie rozbudowy zakładu w Gostyninie polegające na uruchomieniu nowej hali produkcyjnej o powierzchni 5000 m2 oraz zakup nowych linii produkcyjnych, dzięki czemu udało się podwoić w tym zakładzie moce produkcyjne. Kolejna inwestycja to nabycie przedsiębiorstwa upadłej spółki Linda z siedzibą w Chrapczewie. Szczególnie to przedsięwzięcie wymagało dodatkowo znacznych nakładów finansowych w rozwój infrastruktury i parku maszynowego. Dzięki temu fabryka może dzisiaj funkcjonować, zatrudniając 150 osób. Trzecia kluczowa inwestycja to budowa nowego salonu firmowego w Łodzi, w głównej siedzibie Grupy Petecki.
GC. Kiedy pojawił się zamysł inwestowania w nowe zakłady, skoro fabryka w Łasku należy ponoć do najnowocześniejszych w Europie, podobno świetnie funkcjonowała i funkcjonuje? Skąd ta potrzeba na kolejne inwestycje?
I.P. Potrzeba ciągłego rozwoju firmy wynikała przede wszystkim ze stale rosnącego zainteresowania klientów naszymi produktami. Dzięki wspomnianym inwestycjom Grupa Petecki może dzisiaj oferować okna i drzwi PVC produkowane w oparciu o profile 3 systemodawców: Veka, Rehau i Brügmann.
GC. Państwa firma produkuje również stolarkę aluminiową. Kto jest dostawcą systemów?

I.P. W skład Grupy Petecki wchodzą dwa zakłady produkujące stolarkę aluminiową. Ponieważ rozumiemy, że dla osiągnięcia najwyższych parametrów jakościowych stolarki aluminiowej niezbędna jest szczególna dbałość zarówno w odniesieniu do stosowanych komponentów, jak i przebiegu całego procesu produkcyjnego, dlatego stosujemy profile aluminiowe jedynie uznanych producentów takich jak Yawal czy Aluprof. Ponadto rozumiemy, jak wiele w przypadku produkcji stolarki aluminiowej zależy od umiejętności i doświadczenia człowieka, dlatego jesteśmy dumni z wysokiego poziomu kwalifikacji naszych pracowników i ich zaangażowania na każdym etapie produkcji.
GC. Czy okna Petecki sprzedają się aż tak dobrze, że w krótkim czasie nastąpiła konieczność inwestycji w dwa zakłady?
I.P. Grupa Petecki mocno rozwija swoją sieć eksportową, dzięki czemu możemy pochwalić się eksportem naszych produktów do kilkunastu krajów Europy, w tym m.in.: do Austrii, Niemiec i Szwajcarii, gdzie narzucono bardzo rygorystyczne wymogi jakościowe w odniesieniu do stolarki okiennej. Na tych szczególnie wymagających rynkach stale zwiększamy sprzedaż, co niewątpliwie świadczy o wysokiej jakości naszych produktów. Poza tym cały czas kładziemy ogromny nacisk na rozbudowę krajowej sieci partnerów handlowych.
GC. Wspomniał Pan wielokrotnie o wysokiej jakości produktów. Co ma Pan na myśli mówiąc „wysoka jakość” okien Petecki? Producentów takich jak Pana Grupa jest kilkudziesięciu, w czym zatem tkwi różnica?
I.P. Już 17 lat temu, kiedy wraz z żoną tworzyliśmy Firmę Petecki, mieliśmy wizję przedsiębiorstwa, które będzie produkować okna dla najbardziej wymagających klientów i przez te lata niezmiennie towarzyszyło nam przekonanie, że tylko takie podejście stanowić będzie klucz do sukcesu. Wysoką jakość okien Petecki opieramy na rygorystycznym podejściu do całego procesu produkcyjnego i poprodukcyjnego. Wytwarzamy okna w oparciu o komponenty najlepszych, renomowanych systemodawców, takich jak: Veka, Rehau i Brügmann oraz stosujemy okucia niemieckiej firmy Roto i szyby firmy Pilkington. Nasza produkcja zawsze spełnia, a niejednokrotnie nawet przewyższa, zalecenia systemodawców w odniesieniu do rekomendowanych parametrów. Wdrożyliśmy w firmie system zarządzania jakością ISO oraz TQM. Tworzymy nasze okna w oparciu o wewnętrzne i zewnętrzne standardy zarządzania jakością.
GC. Co oznaczają wewnętrzne standardy zarządzania jakością w Grupie Petecki?

I.P. Są to wewnętrznie opracowane procedury, procesy i programy szkoleniowe, które obowiązują w naszej Grupie. Mam tu na myśli szeroko rozumianą politykę zarządzania jakością obejmującą wszystkie nawet najdrobniejsze elementy, począwszy od zachowania porządku na biurku, hali produkcyjnej czy w magazynie, a skończywszy na dbałości o odpowiednie zabezpieczenie wyprodukowanego asortymentu przed uszkodzeniem. Każdy pracownik jest odpowiedzialny za przestrzeganie wysokich standardów na stanowisku pracy. Odpowiada za produkt na swoim etapie produkcji, począwszy od rozładunku komponentów, poprzez cały etap wytwarzania, aż po pakowanie i transport do odbiorcy.
GC. Co to za programy szkoleniowe? Jak firma dba o rozwój pracowników?

I.P. Wiele firm dzisiaj szczyci się szkoleniami w swojej firmie i inwestowaniem w rozwój pracowników, ale dobrze wiemy, że nie zawsze tak to wygląda. My nie tylko mówimy o rozwoju, ale przede wszystkim działamy. Dowodem tego jest systematyczny udział naszych pracowników m. in. w programie Rotomania czy szkoleniach Akademii Rehau. Co istotne we wspomnianych szkoleniach uczestniczą także nasi partnerzy handlowi. Dodatkowo w najbliższym czasie w zakładzie w Łasku zostanie uruchomiona 300-metrowa sala konferencyjno-szkoleniowa w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt, dzięki czemu będziemy mogli samodzielnie organizować szkolenia, zjazdy i konferencje dla handlowców, partnerów handlowych czy montażystów na jeszcze większą niż dotychczas skalę.
GC. Za ideą ciągłego rozwoju pracowników w Pańskiej Grupie, podąża także działalność filantropijna. W ubiegłym roku Grupa Petecki w znaczący sposób włączyła się w remont budynku hospicjum dla osieroconych dzieci, a mianowicie pomogła przy wymianie wszystkich 68 okien. Ta charytatywna akcja dotyczyła Fundacji Gajusz. Jak wygląda Państwa działalność charytatywna na co dzień i np. w tym roku?
I.P. Cieszę się, że Pan o to pyta. Działalność filantropijna wpisuje się w filozofię działalności naszej Grupy. Jednakże uważam, ze gentelmeni nie chwalą się swoimi osiągnieciami w tym zakresie, więc pozwoli Pan, że przemilczę te kwestię.
GC. Cała strategia Grupy Petecki, nakierowana na wysoką jakość oraz rozwój pracowników, brzmi bardzo przekonująco. Ale jak Grupa w takim razie radzi sobie w czasach spowolnienia gospodarczego?
I.P. Jestem świadomy, że w obecnej sytuacji ekonomicznej niestety zdarza się, że firmy wybierają łatwiejszą drogę i stosują tzw. „odchudzanie okien” poprzez szukanie oszczędności w samym produkcie, np. używając cieńszej stali, a zatem niezgodnej z wytycznymi systemu w zakresie statyki, ograniczając kompletność niezbędnych okuć, czy też zaniedbując tak podstawowy etap jak prawidłowe przygotowanie okien do transportu. Takie podejście jest jedynie krótkoterminowe, w świecie gospodarki wolnorynkowej nie ma racji bytu. Wiele dużych przedsiębiorstw, które wybrały tę drogę, dziś już nie funkcjonuje. U nas niedopuszczalne jest myślenie takimi kategoriami. W okresie obniżonej koniunktury kluczowe staje się racjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem, ale nigdy kosztem jakości produktu.
GC. To wszystko, o czym Pan mówi, tworzy niemal idealny obraz przedsiębiorstwa, ale czy tak jest naprawdę.
I.P. Mogę stwierdzić, że jako Grupa Petecki, jesteśmy bardzo wymagający w stosunku do siebie, stale poszukujemy procesów, które można udoskonalić. Ostatnio przez długi czas pracowaliśmy nad stworzeniem nowego motto. Po licznych rozmowach i spotkaniach z pracownikami różnego szczebla uznaliśmy, że hasło: „Inspiruje nas doskonałość” w 100% odzwierciedla filozofię naszej Grupy. W Grupie Petecki doskonałość jest rozumiana nie jako stan, który osiągnęliśmy, ale jako wartość, do której stale dążymy. Dlatego wierzymy, że każdy proces można usprawnić – i dzięki temu budujemy ową doskonałość.
GC. Jakie są Państwa plany na przyszłość, jakie zmiany szykujecie?

I.P. Obecnie w Grupie Petecki prowadzone są intensywne działania zmiany brandu: logo, strona internetowa, materiały promocyjne mające na celu odświeżenie wizerunku. Głównym celem podjętych kroków ma być umocnienie marki Petecki na polskim rynku stolarki okiennej.
GC. Czy możemy liczyć na to, że Grupa Petecki zaskoczy nas w najbliższym czasie? Czy konkurencja ma się czego obawiać?
I.P. Nie chciałbym zdradzać w tym momencie naszej strategii, ale jestem przekonany, że partnerzy handlowi, którzy od lat z nami współpracują, a także Ci, którzy niedawno nam zaufali i zdecydowali się na rozpoczęcie współpracy w pewnym sensie już wygrali. Niestety nic więcej nie mogę Panu teraz powiedzieć.
GC. A co będzie z Klientami, co dla nich przygotowaliście, może jakaś specjalna promocja?

I.P. Głównym celem, jaki przyświeca działalności Grupy Petecki jest zapewnienie doskonałego produktu dla naszych Klientów. Staramy się sprostać nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom, oferując przy tym najwyższą jakość na rynku. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy nowatorski program obsługi Klienta, stale udoskonalamy obsługę posprzedażową. Dla nas Klient jest ważny przez cały okres użytkowania naszych produktów. Uważnie wsłuchujemy się w potrzeby rynku. Kilka razy w roku organizujemy specjalne akcje promocyjne z myślą o odbiorcach detalicznych. Zachęcam do śledzenia naszej strony internetowej oraz prasy, radia i TV.
Grzegorz Cendrowski - dziękuję za rozmowę.

Ignacy Petecki - ja również dziękuję.


P.S. Polecamy Państwu galerię  świetnych zdjęć z różnych realizacji firmy Petecki.
http://www.infookno.pl/realizacje_petecki.html