Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Prawie wszystko na temat drzwi

Drzwi dają nam komfort intymności, chronią i zdobią, zamykają i otwierają przestrzenie.
Drzwi są nam potrzebne i pełnią wiele funkcji.
Skrzydło drzwiowe to ta ruchoma część, natomiast nieruchoma część drzwi zwana jest ościeżnicą.
Ważnymi  elementami  każdych drzwi są części metalowe czyli okucia, zamek i klamka.
Ta ostatnia część czyli klamka jest bardzo często eksploatowana, pełni też funkcję ozdobną  dlatego przy wyborze drzwi warto zwrócić na nią uwagę. Bywają też oczywiście drzwi uchylne, przesuwne i automatycznie rozwierne bez klamek.
Zabezpieczenia – kolejny ważny element. System antywłamaniowy potrzebny jest raczej w drzwiach zewnętrznych, jednak w razie potrzeby może zostać zamontowany również w drzwiach wewnętrznych.
Chociaż najbardziej popularne są dalej drzwi uchylane, to oprócz wyżej wspomnianych rozsuwanych
istnieje na rynku wiele in
nych konstrukcji m.in. :
 • wahadłowe
 • obrotowe
 • składane w tym harmonijkowe
 • rolowane i inne    
Znany jest również podział na:
 • drzwi wewnętrzne
 • drzwi zewnętrzne
 • drzwi balkonowe
 • drzwi ogrodowe
 • drzwi przejściowe

Drzwi wytwarza się z przeróżnych materiałów i również tutaj wiele zależy od ich zastosowania.
W przypadku drzwi do domów i mieszkań najczęściej spotykane są drzwi stalowe, stalowo-drewniane, drewniane, fornirowane, drzwi z płyty, drzwi  szklane, tworzywowe czy kompozytowe.
Natomiast drzwi zewnętrzne są obecnie montowane z kilku rodzajów materiałów, które mają zapewniać bezpieczeństwo, a także izolować mieszkanie.
To  właśnie przy wyjściach z pomieszczeń występują duże straty ciepła, jeżeli zamontowane są złe jakościowo drzwi, lub ich instalacja była niepoprawna.
Drzwi muszą oferować odpowiednio dobre zabezpieczenie antywłamaniowe (szczególnie drzwi balkonowe), a z
drugiej strony najczęściej wymagane jest, aby były w nich zamontowane szyby, przepuszczające promienie światła i nadające im lekkości.
Drzwi zewnętrzne muszą zostać prawidłowo wbudowane, aby sprawnie funkcjonowały i nie uległy szybkiemu zużyciu. Zaleca się dokonywanie montażu przez zespół przeszkolonych pracowników specjalizujących się w montażu stolarki otworowej. Od prawidłowego montażu zależy działanie wszystkich elementów wyrobu, np. utrzymanie pionu i poziomu, odpowiedni ścisk na ościeżnicę, zapobieganie wygięciom, a w konsekwencji niesprawnemu funkcjonowaniu mechanizmów.
Drewno i forniry– niegdyś jedyny materiał, z którego wytwarzane były drzwi, ale dalej bardzo popularny i powszechny dzięki swojej dobrej wytrzymałości, „naturze”  i jakości.
Współczesne techniki klejenia, impregnowania i malowania drewna zwiększają wytrzymałość drewnianych drzwi oraz przedłużają okres, przez który mogą być używane. Dla niektórych drewno to materiał nie
zastąpiony, ale warto wspomnieć, że coraz częściej stosowane są forniry (fornir to bardzo cienka warstwa drewna, którą sprzedaje się w arkuszach) naklejane na różnego rodzaju podkłady
(np. drewno klejone czy płyty MDF). Drzwi fornirowane są doskonałą alternatywą dla drzwi z drewna litego. Największą zaletą forniru jest niska cena. Drzwi fornirowane mogą być tańsze od drewnianych nawet o 50-80%. Najczęściej stosowanymi gatunkami drewna są : 
 • dąb
 • mahoń
 • sosna
 • buk
 • jesion
 • czereśnia
 • modrzew
ale również:
 • teak
 • mahoń
 • dąb biały
 • merbau

Płyty drewnopochodne – gładkie , tłoczone płyty pilśniowe lub wiórowe.

Nie tak znowu dawno temu, drzwi produkowane z tych materiałów były mało odporne na wilgoć i słusznie krytykowane z powodu małej wytrzymałości mechanicznej, nie wspominając o braku design’u i finezji. Obecne technologie produkcji w tym tak zwanego tłoczenia płyt pilśniowych i wiórowych zapewniają nierzadko większą wytrzymałość tych drzwi niż takich z litego drewna.
Najpopularniejsze są dwa standardy płyt, związane z gęstością włókien drewnianych :
MDF – (z jęz. ang. medium-density fibreboards) są to płyty, których gęstość wynosi od 650 do 850 kg/m3. Najpopularniejszym surowcem używanym do ich produkcji są włókna świerkowe i sosnowe
HDF – (z jęz. ang. high-density fibreboards) płyty, których gęstość wynosi powyżej 850 kg/m3, czyli większa o około 50 % od litego drewna. Są to płyty lżejsze od drewna o niskiej właściwości odkształcania.
Drzwi firmy Zbigmet:
Szkło
– Szkło jest coraz bardz
iej popularnych materiałem używanym w produkcji drzwi.
Oczywiście szło towarzyszy produkcji drzwi od wielu lat, ale niegdyś było używane głównie jako przeszklenie w drzwiach, które miało przepuszczać promienie światła do pomieszczeń.
Obecnie samo s
zkło bywa stosowane jako drzwi często jedynie w aluminiowej, czy drewnianej obwódce zabezpieczającej, ale są również konstrukcje z samego szkła, oraz zawiasów i uchwytu do otwierania.
Często wykorzystywane jest do nich bezpieczne szkło hartowane, które w razie stłuczenia szyby nie rani i szkło laminowane, zabezpieczające w razie pęknięcia przed rozsypaniem się szkła. Wśród wielu rodzajów stosowanego szkła można wyróżnić szkło kolorowe, ornamentowe, witraże czy panele szklane.
Szkło jest używane głównie ze względu na swoją wyjątkowość w sensie design’u,  która pozwala na stosowania niemalże dowolnych rozwiązań estetycznych i wielu kombinacji np. szkło/drewno, szkło/aluminium, itp..
Kompozyty (np. wzmocnione żywicami włókno szklane) – coraz częściej stosowane są zarówno w drzwiach wejściowych jak i drzwiach wewnątrz lokalowych. Są bardzo odporne na ścieranie, lekkie i coraz bardziej przypominające w swojej, strukturze, kolorystyce i fakturze drzwi drewniane i drewnopodobne.