Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Polskie? Najlepsze? POL-SKONE - naturalnie!

Gościmy dziś w firmie POL-SKONE, rozmawiamy z Dyrektorem Naczelnym Panem Janem Szulżykiem i Dyrektorem Handlowym, Panem Sławomirem Szulżykiem.

G.C. (Grzegorz Cendrowski, infookno.pl) .
Jak powstała nazwa POL-SKONE? Od czego Państwo zaczęliście produkcje? Ile lat firma istnieje?


J.Sz. (Jan Szulżyk)     POL – to oczywiście jest Polska, natomiast część  SKONE od regionu Szwecji z którego pochodzi nasz partner, z którym stworzyliśmy spółkę Joint Venture w 1990 roku i rozpoczynaliśmy produkcję.
Minęło już 20 lat,  gdy 1 czerwca 1990 roku wyszły pierwsze faktury z POL-SKONE i pierwsze produkty. Zaczynaliśmy od produkcji drzwi, natomiast w 1998 rozpoczęliśmy produkcję okien drewnianych.
Nasza  firma jest postrzegana jako firma rodzinna o dużej stabilności zarządczej  i kapitałowej.
Podstawową strategią naszej firmy jest produkowanie wyrobów  na miarę XXI wieku i to nie jest slogan, ale fakt.
Wykorzystujemy najnowsze trendy w stolarce budowlanej, łączymy to z doskonałą jakością i niezwykle wysoką rzetelnością kupiecką. Zarówno z dostawcami jak i  naszymi partnerami handlowymi staramy się wiązać długoterminowe relacje i chciałbym podkreślić, że jest to również  nasz duży sukces, bo z wieloma partnerami z którymi rozpoczynaliśmy współpracę w 1990 roku jesteśmy związani do dziś czyli ponad 20 lat. Właściwie można powiedzieć, że zaczynaliśmy od zera, a dzisiaj zatrudniamy 900 pracowników  w 3 fabrykach i tworzymy nowoczesne, doskonałej jakości produkty. Drewno którego używamy do produkcji pochodzi z polskich lasów, głównie z Puszczy Solskiej.
Posiadamy dwa własne tartaki,  w których przecieramy drewno oraz nowoczesny kompleks  suszarń o pojemności 1200 m3 jednorazowego wsadu.
Przeprowadzamy dokładną selekcje materiałów, drewno nie może mieć jakichkolwiek wad , sęków, przebarwień, liczy się jakość.
U nas produkt powstaje od podstaw, mówię tu o elementach konstrukcyjnych zarówno jeśli chodzi o drzwi zewnętrzne jak i wewnętrzne i o klejonce okiennej – to  wszystko produkujemy we własnych zakładach.

G.C    Jak rozumiem, te informacje wykorzystujecie Państwo również kontaktach z klientami, w marketingu firmy?

J.Sz.     Opowiem  Panu o tym na przykładzie pewnego klienta który stwierdził , że owszem kupi okna drewniane, ale chce zobaczyć jak one są produkowane.
Pojechaliśmy do fabryki gdzie wszedł tylko na chwilę i powiedział „tak kupuję Pana okna”.
Nie  rozumiałem  dlaczego?
A on mi odpowiedział, że był w różnych fabrykach, ale spodobało mu się to jak u nas klejonka okienna jest produkowana, to jak wygląda konserwacja, że jest w lakierni i nie czuje drażniących oparów.
Wszystkie farby jakie stosujemy są to farby ekologiczne: akrylowe, wodorozcieńczalne.
Okna drewniane to może nie jest produkt, na który każdy może sobie pozwolić, ale jest to produkt doskonałej jakości i naturalny.

G.C.    Pana argumentacja mnie przekonuje, pewnie wielu klientów również, natomiast rynek stolarki drewnianej w stosunku do całości to tylko kilkanaście procent , może 20%.
Jak Pan myśli dlaczego tak jest? Poproszę aby na to pytanie odpowiedział Dyrektor Handlowy, Pan Sławomir Szulżyk.

S.Sz. (Sławomi Szulżyk)    Główną przesłanką decyzyjną  w procesie zakupu stolarki niestety stała się cena i pod tym względem zdecydowanie okna PVC zdominowały rynek.
Obserwujemy też taki trend w stolarce drewnianej, niektórzy producenci próbują poprzez obniżanie kosztów materiałowych, czy też poprzez obniżenie jakości stosować niższa cenę co przekłada się negatywnie na postrzeganie stolarki drewnianej.
Nie bez znaczenia jest też fakt , że okna drewniane były produkowane 20 czy 30 lat temu w zupełnie innej technologii niż teraz , a to zostawiło ślad w świadomości klienta, że drewno nie jest materiałem trwałym co jest nieprawdą.
Przez 20 lat budowania pozycji rynkowej marki POL-SKONE na rynku przekonaliśmy znakomitą rzeszę klientów, że drewno jest materiałem trwałym takim, któremu można zaufać , a nowoczesna technologia produkcji okien i drzwi drewnianych pozwala na funkcjonowanie tej stolarki w budynkach przez wiele lat.
To o czym Pan mówił, że stolarka drewniana stanowi niewielki procent rynku to jest trend ogólno europejski , w Niemczech jest to pomiędzy 30 a 40 % udziału stolarki drewnianej w całości , jeżeli natomiast spojrzymy na Skandynawię, to stolarka drewniana stanowi  tam 90 %.
Pomimo tego, że PVC bardzo mocno przebija się ceną to  jednak naturalne przywiązanie Skandynawów do drewna przekłada się na większe zaufanie do tego produktu, zresztą nasza firma POL-SKONE odnosi znakomite sukcesy w eksporcie okien drewnianych właśnie na rynki Skandynawii.
W społeczeństwie panuje przekonanie, że okna drewniane się wypaczają, pękają i rzeczywiście w swoim czasie gdy okna malowano farbą olejną to trzeba było je po 3-4 latach przemalowywać.
Dzisiaj okna drewniane są produkowane w takiej technologii, że z powodzeniem buduje się z nich ogrody zimowe, można robić okna drewniane i je montować tam gdzie są baseny  oraz w szeregu obiektów użyteczności publicznej.
Jest to produkt, który niektórzy postrzegają jako bardzo ekskluzywny.
Jeśli porównamy ceny metra kwadratowego okna w doskonałej technologii i przy współczynnikach przenikania ciepła, które przy oknie drewniano-aluminiowym jest rzędu 1.1 oraz oszczędności z tym związane na przestrzeni 5 lat to wiadomym jest, że przy naszych oknach pasywnych Energy Concept 90 posiadających pakiet trzyszybowy  w przeciągu 5-7 lat amortyzuje się zużycie energii i to również powinno być sygnałem dla potencjalnych klientów , że w tym kierunku należy zmierzać by połączyć ekologię z ekonomią.

G.C.     To faktycznie bardzo dobrze rokuje na przyszłość ! Chciałbym jeszcze powrócić do jednej kwestii mówiliście Panowie o oknach,  które są niemalże doskonałe , ale czy gwarancje które są udzielane na okna i drzwi są wprost proporcjonalne do trwałości tych okien ?

S.Sz.     Okres gwarancji który dajemy w karcie gwarancyjnej nie jest wprost proporcjonalny do trwałości produktu bo ten produkt trwa sam w sobie zdecydowanie dłużej , natomiast odpowiedzialność producenta za wyrób jest określona przepisami prawa oraz rozsądkiem.
Podstawowym okresem gwarancji, który udzielamy na okna to 3 lata , a w przypadku montażu przez autoryzowaną grupę montażową jest to wydłużone do 5 lat.
Taki zapis widnieje w karcie gwarancyjnej dołączonej do produktu, natomiast wiemy z doświadczenia , że nasze okna bez konieczności przemalowywania spisują się doskonale przez okres 15 lat.  
Nasz partner skandynawski w tej chwili udziela na nasze okna gwarancji 10 letniej , pod warunkiem  że są one serwisowane przez autoryzowany serwis.
Jest jeszcze jeden aspekt, o którym warto wspomnieć : 20 letnia tradycja firmy POL-SKONE w przypadku europy zachodniej to nie jest zbyt długi staż natomiast w warunkach polskich jest to można powiedzieć firma-weteran. Przez te 20 lat kształtowaliśmy i nadal kształtujemy trendy rynkowe zarówno w stolarce okiennej jak i stolarce drzwiowej, nasza konkurencja nas naśladuje  bardziej  lub mniej udolnie – na pewno wzorniczo nie zawsze technologicznie i materiałowo.
Pewność  wypełnienia gwarancji w naszym przypadku daje również historia firmy i stabilność kadry zarządzającej.

G.C.    Jak Panowie widzicie swoją firmę w perspektywie kilku lat?

J.Sz. i S.Sz.     Będziemy kontynuować dotychczasową politykę produkowania wyrobów nowoczesnych, doskonałych jakościowo i ekologicznych.
Wprowadzimy zapewne nowe wzory, modele drzwi oraz będziemy doskonalić konstrukcje okien.
Dla klienta powinno być istotne, że produkty jakie wyjeżdżają z naszej firmy są i będą produktami certyfikowanymi
Staramy się iść w kierunku ekologii a jednocześnie robić produkty energooszczędne, trwałe i estetyczne za rozsądną cenę.
Jeśli chodzi o firmę to tak jak przez te ostatnie 20 lat chcielibyśmy, żeby to był ciągły postęp i inwestowanie w firmę.
Oczywiście mamy plany rozwojowe, ale my nigdy nie mieliśmy założenia żeby być największą  firmą z branży stolarki ale być liderem jakości, wzornictwa i rzetelnych relacji z klientami.
 Zaufanie klientów można bardzo szybko stracić nawet będąc największym, natomiast budowanie długofalowych relacji opartych na zaufaniu do produktu i do kadry prowadzącej firmę jest rękojmią istnienia w przyszłości  i na tym skupiamy swoją uwagę.
Niesamowicie istotną sprawą jest fakt, że dopracowaliśmy się dobrej kadry  a w związku z tym mamy realne podstawy do tego by twierdzić, że POL-SKONE za 5 lat będzie wyglądało jeszcze lepiej niż dziś.

G.C.    Jestem w centrali firmy w Lublinie, kiedy wchodziłem do Państwa biura zauważyłem na ścianie wiele dyplomów. Jesteście Państwo laureatami wielu nagród  między innymi
„Teraz Polska”, ostatnią z nagród jakie Państwo otrzymaliście jest nagroda „VIP- Najlepsze Okna i Drzwi” w kategorii optymalne okna energooszczędne premium.

Jak Państwo to robicie , że potraficie wyprodukować optymalne okno czyli doskonałe parametry za rozsądną cenę ?

S.Sz. Bardzo słusznie Pan zauważył , że są to niesamowicie trudne do połączenia elementy; jakość i cena.
Kupujemy surowiec w Polskich lasach, sami przecieramy drewno, produkujemy klejonkę a w związku z tym nie mamy kosztów zakupu. Własna produkcja i oszczędność na każdym kroku umożliwia danie klientowi doskonałej jakości produktu za umiarkowaną cenę.
Ważny jest też tutaj efektywny proces zarządzania produkcją.
Poza tym podstawową zasadą POL-SKONE  była najwyższa jakość za rozsądną cenę.
W produkcie EC 90 okna pasywne idealnie nam się to po raz kolejny udało.
Każda nagroda, którą otrzymujemy jest dla nas motywacją, liczymy się z fachowością osób zasiadających w jury.
Taka nagroda jest potwierdzeniem, że wykonujemy dobrą pracę i idziemy w odpowiednim kierunku.

G.C.    Jakie jest Panów hobby?

J.Sz. i S.Sz.     Naszym hobby jest myślistwo. Bierzemy aktywny udział w pracach hodowli i ochrony   środowiska. Kontakt z naturą pozwala również zrównoważyć  codzienne obowiązki związane z prowadzeniem  firmy i spojrzeć z dystansu na całokształt zagadnień z tym związanych.

Na zdjęciu poniżej (od lewej) Jan Szulżyk i Sławomir Szulżyk
G.C    W tym pytaniu zwrócę się bezpośrednio do Pana Sławomira Szulżyka :
Czy czuje się Pan na siłach by pod
ołać temu co ojciec tworzył, prowadzeniu firmy?

S.Sz.     Jestem związany z firmą od początku, razem ją tworzyliśmy.
Doświadczenie ojca jest bezcenne. Jeżeli chodzi o kwestie organizacyjne ja zajmowałem się budowaniem sieci sprzedaży, tworzeniem relacji z klientami i dostawcami. Mój tata zajmował się tą stroną czysto technologiczna oraz organizacją i zarządzaniem całym przedsiębiorstwem więc tutaj doskonale się uzupełniamy. Moja siostra Anna również ma udział w tym przedsięwzięciu jako dyrektor finansowy.
W tej chwili przy wzroście firmy do trzech  fabryk i  zatrudnieniu na poziomie 900 pracowników to uzupełnianie się jest konieczne a komfort właścicielski to komfort rodzinny, ponieważ stopień zaufania pomiędzy nami jest na tyle wysoki, że nie musimy się nawzajem kontrolować.
Każdy  z nas podejmuje decyzje w swoim pionie i w swoim dziale i jest za nie całkowicie odpowiedzialny.
znakiem CE.  Stolarka wyprodukowana przez naszą firmę zawsze spełniała i będzie spełniać wymogi wszystkich norm a nawet je przewyższać. 

Jan Szulżyk: chciałbym jeszcze coś dodać...

Mój syn Sławomir bardzo skromnie wypowiedział się na ten temat,  natomiast ja z całą stanowczością mogę powiedzieć ,że gdyby jutro trzeba było objąć sukcesję co oczywiście kiedyś nastąpi, to moje dzieci świetnie sobie poradzą.
Sławomir rozpoczął prace w POL-SKONE w 1993 roku gdy był jeszcze studentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Zajął się rozwojem  firmy i  stworzył całą sieć sprzedaży.
Sławomir jest zdolny do prowadzenia od jutra tej firmy gdyby zaszła taka potrzeba a córka Anna wesprze go w tych działaniach. Owszem doświadczenie seniora jest ważne w tonowaniu pewnych decyzji , natomiast młodość rozwija świat i podejmuje nowe wyzwania.
G.C.    Gdyby wszystkie okna drewniane kosztowały tyle samo dlaczego ludzie wybraliby
POL-SKONE?


S.Sz.    Gdyby była taka sama cena na okna drewniane to znaczy ze okna POL-SKONE byłyby zbyt tanie. Wartość naszych materiałów, wykończenie okien i jakość, pozwoliłaby je sprzedawać dużo drożej niż innych producentów, chociaż uważamy, że jesteśmy bardzo konkurencyjni.
Prawda jest taka, że nasze produkty są po prostu dobre, stoi za nimi nasza marka,  siła sprzedaży,  jak również gwarancja obsługi  posprzedażowej…i tradycja.                                                              

W takim razie życzę dalszych sukcesów i dziękuje za rozmowę!


Firma Pol-Skone jest Laureatem Programu VIP - Najlepsz Okna i Drzwi, sprawdź ofertę....