Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Schüco NetworkDaysenergyRosnące koszty energii, wyczerpywanie się zasobów surowców naturalnych, zmiany klimatyczne, nadmierne zanieczyszczenie środowiska – to zaledwie kilka spośród szeregu czynników motywujących do poszukiwania oraz wdrażania rozwiązań, technik i technologii sprzyjających oszczędzaniu energii i dbałości o środowisko. Już dzisiaj budynki są w ponad 12% odpowiedzialne za zużycie energii i produkcję CO2. Jednocześnie jednak właśnie budynki są największym potencjalnym źródłem oszczędności energii, większym nawet niż energetyka i komunikacja razem wzięte. Jak się szacuje w 2050r. liczba ludności na świecie przekroczy 9 miliardów, jak w związku z tym zwiększy się zapotrzebowanie na energię i jej koszt?

Zorganizowanie w październiku tego roku, w warszawskim Centrum Olimpijskim „Schüco NetworkDays 2008” było przykładem wielotorowego działania Schüco przybliżającego tematykę oszczędzania i pozyskiwania energii w budownictwie pod hasłem Energy2. Zgromadzonych gości, przede wszystkim architektów i inwestorów, a także media, a więc fachowców zajmujących się tą tematyką zaskoczyła czytelna i niebanalna forma prezentacji połączonej z interakcyjną wystawą najnowszych produktów Schüco. Popularyzacja wiedzy na temat oszczędzania i pozyskiwania energii w budownictwie w kontekście stolarki okiennej, drzwiowej i fasadowej, także wykorzystania naturalnych źródeł energii i jednoczesna prezentacja konkretnych rozwiązań, pozwalających tę wiedzę wykorzystać w praktyce miała tu szczególnie duże znaczenie.

Zaproponowanie architektom i inwestorom kompletnego, wszechstronnego „systemu rozwiązań Schüco Energy2", umożliwiającego wznoszenie obiektów zapewniających ich użytkownikom komfort, z jednoczesnym zagwarantowaniem bezpieczeństwa, dobrego designu i automatyzacji okazało się doskonałym wyborem. Spotkanie jasno pokazało, że rynek przyszłości to energooszczędne technologie i odnawialne źródła energii. Pozyskiwanie energii poprzez kolektory słoneczne czy moduły fotowoltaniczne. Hasło Energy2 to synergia nowych technologii energooszczędnej stolarki i odnawialnych źródeł energii.

Jak dalece Schüco jest na tej drodze, pokazały technologiczne rozwiązania prezentowane poprzez prace architektoniczne znanej pracowni Gewers & Partner z Berlina. Połączenie energooszczędnych fasad modułowych z wbudowanymi elementami solarnymi może sprawić, że budynek staje się niezależną fabryką energii. Konferencja poprowadzona przez Dyrektora Generalnego Schüco Polska Michała Dudziaka przybliżyła uczestnikom takie pojęcia jak fasada synergetyczna (pozyskiwanie energii z nowych źródeł) czy fotowoltaika - (pozyskiwanie energii dzięki słońcu).

Kolejnym interesującym blokiem były kwestie wzornictwa, automatyki i bezpieczeństwa, czyli systemy okienne z ukrytymi mechatronicznymi okuciami, systemy ppoż, oddymiające i drzwi ewakuacyjne, integracja inteligentnych systemów otwierania bez klucza z zastosowaniem np. biometrycznych czytników linii papilarnych.

Polski rynek wciąż rozwija się w kwestiach energooszczędności i ekologii, zauważamy niektóre symptomy, jak np. ceny ropy, prądu czy gazu, ale już nie potrafimy segregować śmieci. Staramy się zarazić inwestorów i architektów ideą Energy2. Koszty użytkowania obiektu dobrze zaprojektowanego są znacznie niższe. Ważna jest też wygoda i jakość życia w budynku. Nasze rozwiązania tworzą optymalny klimat również dla zdrowia. Już dzisiaj wiadomo, że sztuczne oświetlenie, w pełni klimatyzowane i jednolicie zacienione pomieszczenia prowadzą do negatywnych reakcji organizmu. Automatyzacja, naturalna sterowana wentylacja i sterowane zacienienie pozwalają uniknąć syndromu SBS (Sick Building Syndrome), objawiającego się częstymi bólami głowy, uczuciem znużenia czy zapaleniem śluzówek - wyjaśnia dr inż. Andrzej Polijaniuk, Product & Marketing Manager w firmie Schüco.

Schüco International Polska Sp. z o.o.
02-222 Warszawa
Al. Jerozolimskie 181
tel. 022 6085000
fax 022 6085006
e-mail: schueco@schueco.pl
http://www.schueco.pl