Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Firma DRE - wywiad z Prezesem Leszkiem Berbeciem


Firma DRE z Elbląga bez wątpiena należy do najlepszych firm w branży stolarki w Polsce. Oto wywiad z Prezesem Leszkiem Berbeciem.

 

Wywiad przeprowadził Grzegorz Cendrowski, Redaktor Naczelny, nowej, innowacyjnej i interaktywnej platformy dla branży stolarki budowlanej: www.stolarkavip.pl

Redaktor Grzegorz Cendrowski. Na pozór wygląda, że Państwo jesteście w tej samej branży, to jest w branży stolarki, gdzie w oknach jest kilka tysięcy podmiotów, w drzwiach jest być mo że tysiąc- półtora tysiąca, ale tak naprawdę mówimy o kilku, kilkunastu firmach liczących się w drzwiach, a w oknach bardzo duża przepychanka. Skąd te różnice, w którym momencie powstało to wyraźne rozdzielenie, że to jest stolarka drzwiowa, a to okienna i tam jest tak jak jest, a tutaj, inaczej?

Prezes Leszek Berbeć. Przede wszystkim różnica dotyczy technologii zastosowanych w stolarce drzwiowej. Produkcja tysiąca skrzydeł dziennie, wymaga zainwestowania o wiele większych środków- rzędu kilkudziesięciu mln zł, natomiast aby założyć firmę produkującą okna nie potrzeba wielkich inwestycji, technologia produkcji okien nie jest tak skomplikowana, można działać bardziej lokalnie, co ułatwia tez sprzedaż. Również klient jest inny, nie wymaga nowego kształtu, koloru czy desingu okna, więc nie wymusza na producentach unowocześniania technologii produkcji czyli inwestowania.Na rynku stolarki otworowej sytuacja jest trochę inna, tu mamy do czynienia albo z firmą usługową, która spełnia oczekiwania lokalnych klientów bądź z firmą produkującą wyrób niszowy, np. ekskluzywne drzwi, tu rzeczywiście nie potrzeba dużej produkcji i można sobie doskonale radzić, albo jest się firma, która produkuje powyżej tysiąca skrzydeł dziennie. Tak jest w Polsce i wydaje mi się, że tak samo ta branża funkcjonuje na całym świecie. Na przykład na rynku niemieckim, również w oknach drewnianych nie ma większych liderów, rynek jest bardziej rozdrobniony niż w drzwiach.

GC
: Powracając do okien, weźmy na przykład okna drewniane. W Polsce mamy kilka firm, Urzędowski, Sokółka, M&S , Stolbud Włoszczowa, Jezierski, AdamS czy Pozbud, tam poszły też wielomilionowe inwestycje. Ich produkcja i rzemiosło są na najwyższym światowym poziomie a mimo wszystko nikt nie ma takiej wiodącej roli. Są to świetne firmy z małym udziałem w rynku, rzędu 2-3%. Wyjątkiem może być firma Oknoplast z pokaźnym budżetem reklamowym i faktycznie większym niż poprzednio wymienione firmy, udziałem w rynku, to ciągle bardzo mały udział.
LB: No właśnie, to jest dobre pytanie. To są firmy znane, niemalże od zawsze, kiedyś były tylko „Stolbudy”, natomiast marketing całej tej branży się kłania i tu zaniedbania, jakie powstały, są nie do odrobienia, stąd mając taką markę, taką pozycję rynkową straciły to, co mogły mieć, (wyjątki to tylko potwierdzają, przyp. GC). To dotyczy zarówno drzwi jak i okien. W tej chwili to się zmieniło, próbują odbudowywać lub budować markę, lepiej funkcjonować na rynku. Życzę im jak najlepiej, natomiast nie będzie już tak łatwo w tej chwili i wydaje mi się, że to jest ta główna przyczyna ich słabnącej roli.

GC: Tym bardziej, że presja producentów okien PCV jest ogromna, te okna też udoskonaliły się w ostatnich kilkunastu latach, i ta alternatywa dla Klienta jest, w pewnym sensie, prawda?
LB: W tej branży jeżeli chodzi o marketing to jest tak, że ktoś musi „ciągnąć” branżę.

GC: A kto jest tym kimś, kto ciągnie branżę stolarki drzwiowej? PolSkone? Porta?


Cały wywiad dostępny na nowej platformie internetowej dla branży, oto link
...

http://www.stolarkavip.pl/prezentaja-wywiady/firmy/136-dre-najlepsi-sa-wsrod-nas.html?start=1