Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Wnętrze w Twoich barwach - poznaj moc koloroterapii

Wnętrze w Twoich barwach

- poznaj moc koloroterapii

Umiejętnie dobrane akcenty kolorystyczne decydują nie tylko o estetyce i harmonii wnętrza, ale wpływają także na nasze samopoczucie poprawiając nastrój, koncentrację, czy pozwalając zapomnieć o stresie. Znane od wieków terapeutyczne właściwości barw wykorzystują także projektanci wnętrz pamiętając, że kolory w pomieszczeniu to nie tylko ściany i meble, ale także dodatki, a wśród nich dekoracje okienne. Korzystanie z porad profesjonalnego stylisty nie jest jednak konieczne, by cieszyć się dobrodziejstwami płynącymi z koloroterapii – wnętrze można odmienić samodzielnie, szybko i przy minimalnym nakładzie finansowym. Na co dzień, nawet nieświadomie otaczamy się barwami, wśród których czujemy się najlepiej. Kolor to ekspresja i emocje, które bardzo silnie stymulują nasz organizm. Decydując o kolorystyce wnętrz, w których często przebywamy, powinniśmy więc zastanowić się nad działaniem kolorów i reakcjami, jakie w nas wywołują. Umiejętne zastosowanie koloru we wnętrzu może zbudować całą architekturę pomieszczenia, a dobierając odpowiednie barwy możemy zapewnić sobie bardzo dobre warunki do pracy lub wypoczynku. Kolory mogą nam także bardzo pomóc w życiu zawodowym - właściwie dobrane pomagają kreować nasz profesjonalny wizerunek.
Koloroterapia na co dzień
Aby świadomie operować kolorem należy poznać jego właściwości – każdy ma inne działanie. Podział podstawowy uwzględnia barwy ciepłe, które pobudzają do działania i aktywności fizycznej (żółty, pomarańczowy, czerwony) oraz barwy zimne (fioletowy, niebieski czy zielony), które działają uspokajająco i sprzyjają relaksowi.
Czerwony symbolizuje siłę i dynamizm, zdecydowanie podnosi temperaturę wnętrza. Dobrze komponuje się z białym i szarym, ale również z grafitowym i stalowym. Wybór idealny do biura, salek treningowych, kuchni oraz... sypialni. Kolor silnie pobudza do działania,  charakteryzuje ludzi energicznych, śmiałych oraz wysoko zmotywowanych.
Niebieski jest przeciwieństwem czerwieni. Uspokaja, koi nerwy i wycisza, jednocześnie sprzyjając koncentracji. Najlepszym sąsiedztwem dla niebieskiego jest uniwersalny biały. Łatwo można go również zestawić z wieloma odcieniami zieleni. Ciekawie wygląda w połączeniu ze stalą, grafitem, szarością oraz różnymi odcieniami naturalnego drewna. Współgra z brązami, ożywiając je i nadając im nowy wyraz.
Kolor żółty charakteryzuje osoby o ogromnej witalności. Wzmacnia, tonizuje, ożywia umysł, pobudza i likwiduje odrętwienie. Połączenie żółtego z niebieskim sprawi, iż ten pierwszy będzie się wydawał bledszy niż jest w rzeczywistości, natomiast moc koloru wydobędziemy zestawiając go z fioletem. Pomarańczowy regeneruje, ożywia, ogrzewa i pobudza. Idealny do nowoczesnych stylizacji z bielą, naturalnym jasnym drewnem i szarościami. Kolory pomarańczowy i żółty w połączeniu z bielą tracą na swej intensywności, nadając jednocześnie wnętrzu bardzo nowoczesny wygląd. Ich zestawienie przywołuje klimat słońca i lata.
Zielony przywraca równowagę, odpręża, uspokaja oraz daje poczucie spokoju. Z nieograniczoną liczbą wariantów tonalnych, szczególnie ciekawe kompozycje tworzy z brązem, szarością i bielą.
Szafirowy inspiruje, koi nerwy, wspomaga wysiłek umysłowy i odpręża. Fiolet z kolei tworzy oryginalne, ciekawe kompozycje z czerwienią.
Kolory dla najmłodszych
Wnętrza pokojów dziecinnych także nie powinny pozostawać zbyt monotonne. Jak dowodzą badania psychologów - to właśnie barwy aktywizują umysł i pobudzają wyobraźnię. Kolory powinny być dopasowane do charakteru dziecka oraz jego wrażliwości emocjonalnej. Najlepiej w dziecięcych pomieszczeniach sprawdzą się pomarańczowy - dla dziecka spokojnego - oraz zielony - dla dziecka z dużym temperamentem. Szafirowy wpływa z kolei na dolegliwości występujące u najmłodszych, takie jak ząbkowanie, bóle uszu, czy bóle gardła. Jeśli obawiasz się zbytniego przesycenia kolorem, najlepiej dobierz mocny akcent do wnętrza w stonowanym kolorze (np. białym lub beżowym).
Ekspresowa metamorfoza
Wprowadzenie do wnętrza przyjaznych kolorów jest możliwe także, gdy etap urządzania mieszkania, domu, czy pracowni mamy już za sobą. Stonowane, jednolite kolorystycznie otoczenie możemy ożywić poprzez zastosowanie kontrastowych dodatków, co wbrew zmiennej modzie, zawsze stanowi atrakcyjne połączenie. Zamiast decydować się na nastręczające kłopotów malowanie ścian, wystarczy wprowadzić jeden mocniejszy akcent kolorystyczny, by ożywić wnętrze i nadać mu pożądany charakter. W tym aspekcie warto pomyśleć o zmianie wystroju okien i dobraniu do niego kilku dodatków w wybranym kolorze.
Jedną z najprostszych, najszybszych i najmniej kosztownych metod na kolorystyczną metamorfozę okna jest zapewne montaż rolet. Sprzedawcy twierdzą, że najpopularniejszym obecnie systemem okiennym są tzw. mini rolety. Wyróżniają się prostym montażem i relatywnie niską ceną. Jeżeli twoje okna są uchylne, wybierz model z mechanizmem żyłkowym, jak mini rolety „eksplozja barw” z oferty firmy Mardom. Ich montaż jest bezinwazyjny. By przymocować roletę nie trzeba wiertarki - wystarczą nożyczki przydatne przy rozpakowaniu produktu i docinaniu żyłki na odpowiednią długość. Szerokość rolet dopasowana jest do typowych okien, jednakże  za niewielką dopłatą, na specjalne zamówienie można dostosować rolety nawet do najbardziej nietypowych wymiarów.
Mini Rolety „Eksplozja barw” można kupić w każdym sklepie branżowym oraz na  www.sklep-karnisze.pl w bardzo przystępnej cenie, w pełnej gamie kolorów i rozmiarów.