Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Jak wyregulować okna przed zimą
Trwałość okien i komfort ich użytkowania zależy nie tylko od właściwego montażu ale również od odpowiedniej pielęgnacji i dbałości o okna. Jeśli mamy problem z otwieraniem i zamykaniem okien warto wyregulować okucia i sprawdzić ich stan techniczny- zwłaszcza przed zimą. Podpowiemy jak to zrobić w prosty sposób we własnym zakresie.
Pierwszą regulację okien powinniśmy przeprowadzić w niedługim czasie od ich zamontowania, gdyż w pierwszym roku użytkowania okna mają tendencję do opadania, zaczynają trudniej się domykać i otwierać, a klamka nie obraca się lekko. Aby poprawić komfort użytkownaia okna, wystarczy wykonać drobną regulację okuć. Do wykonania regulacji posłużą nam klucze imbusowe: 2,5mm oraz 4mm.

Za prawidłową wysokość skrzydła i położenie względem osi zawiasów odpowiadają okucia okienne w dolnym zawiasie. Aby wyregulować wysokość, lekko otwieramy okno i zdejmujemy osłonkę dolnego zawiasu

Za pomocą 4-milimetrowego klucza imbusowego dokręcamy widoczną z góry śrubę regulacyjną co powoduje podniesienie skrzydła do góry, tym samym niwelując ocieranie dolnej części skrzydła o zaczep dolny lub próg ościeżnicy. Trzeba przy tym sprawdzać, czy okno swobodnie się otwiera.

Po otwarciu okna 4-milimetrowym kluczem imbusowym dokręcamy śrubę tak, aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki, dzięki temu skrzydło dolną częścią przesunie się w stronę słupka ościeżnicy co spowoduje podniesienie dolnej, prawej części skrzydła.

Następnie zamykamy okno i w dolnym zawiasie 2,5- milimetrowym kluczem imbusowym regulujemy docisk skrzydła  do ościeżnicy.


Okucia okienne w górnym zawiasie odpowiadają za przeniesienie skrzydła po przekątnej, a więc podczas regulacji unosi się tylko przeciwległy bok skrzydła, nie zmieniając położenia dolnego narożnika.


Dodatkowo należy wyregulować szczelność okna.  Odpowiedzialne za to okucia znajdują się na skrzydle z boku i na dole. Przekręcając rolki mimośrodowe bliżej uszczelki zwiększamy docisk do ramy. Zalecamy zwiększyć szczelność okna na zimę, a zmniejszyć latem dla lepszej wymiany powietrza. Pamiętajmy, żeby okno nie zamykało się zbyt ciężko.

Częstotliwość regulacji okuć zależy od warunków, w jakich pracuje okno. Okna duże, często uchylane, otwierane, wystawione na działanie słońca i silnego wiatru będą wymagały regulacji częściej niż małe, rzadko otwierane okienka od północy. Można założyć, że ponowna regulacja jest potrzebna wtedy, kiedy okna przestają działać lekko.
Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu o regulacji okuć okiennych http://www.youtube.com/watch?v=DSA5_637sSc