Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Żółw z Galapagos spogląda przez okno FAKRO

Czy żółwie z Wysp Galapagos mogą mieć coś wspólnego z oknami dachowymi FAKRO? Okazuje się, że tak.
Wszystko za sprawą londyńskiego ogrodu zoologicznego w
Regent's Park, gdzie jednym z pawilonów wystawowych stworzono namiastkę naturalnego środowiska, w jakim żyją żółwie olbrzymy. W konstrukcji pomieszczenia kluczowy element stanowi światło. W jednospadowym dachu zamontowano osiemnaście obrotowych okien dachowych FAKRO, które w zespoleniu zajmują 40 proc. jego powierzchni.

Artykuł o nietypowym wykorzystaniu polskich okien dachowych ukazał się na łamach brytyjskiego, branżowego miesięcznika Builiding Products”. Dlaczego postawiono na okna FAKRO?

- Okna dachowe to najważniejszy komponent pawilonu wystawowego – wyjaśnia w wypowiedzi dla „Builiding Products” projektant budynku, architekt Mike Kozdon. - Potrzebowaliśmy dachu, który zapewniłby stosunkowo dużą powierzchnię, równomiernie rozproszonego światła dziennego. Dlatego też szukaliśmy wysokiej jakości okien dachowych, zespolonych tam, gdzie jest to konieczne. Chodziło także o to, aby bez problemów
można je było otwierać w czasie upałów i zapewniać ciągłą wentylację, gdy jest chłodno. Okna musiały być przy tym odpowiednie do połączenia z bio-zróżnicowanym dachem zielonym. Okazało się, że te wszystkie konstruktorskie wymagania spełniają okna FTP-V, produkowane przez FAKRO.
O wykorzystaniu okien FAKRO w konstrukcji pawilonu wystawowego dla żółwi z Gal
apagos zdecydowały także smukłe skrzydła umożliwiające większą powierzchnię przeszklenia, bez szkody dla jej trwałości czy stabilności.
Jednocześnie technologia topSafe (typowa dla okien Fakro)
zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Okno, przypadkowo nadepnięte w czasie rutynowych prac konserwacyjnych zielonego dachu, wytrzymuje nacisk.
Okna FAKRO w londyńskim ZOO to niezwykle skuteczna forma
promocji naszej firmy. Po raz kolejny udowodniliśmy, że potrafimy sprostać wyjątkowym zamówieniom. Osiemnaście okien dachowych, na stosunkowo niedużej powierzchni specjalnego dachu, to raczej nietypowe rozwiązanie, które jednak może zostać zaadaptowane do każdego poddasza użytkowego jak i dachu zielonego.