Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Do nas kryzysł nie dotarł

Infookno.pl: Jest nam niezmiernie miło poznać Prokurenta największej firmy produkującej stolarkę otworową  w Austrii i jednej z najlpeszych firm na świecie.
Wiele razy pytaliśmy polskie firmy o kondycję w czasach kryzysu, a jak wygląda sytuacja w Państwa firmie i Państwa rynkach?
Günter Fritz: Do nas kryzys nie dotarł.  Podsumowując rok 2009 możemy mówić o wzroście, który sięga  16% . Są oczywiście kraje gdzie jest trochę gorzej np. Słowacja, Czechy. Tam odnotowujemy niewielki spadek sprzedaży, ale np. Szwecja i Niemcy mają wzrost.

Infookno.pl: W którym kierunku podąża firma Internorm?  Czy obecność Państwa na Targach BUDMA może świadczyć o planach ekspansji na rynek polski?
Günter Fritz:  Ze spokojem  patrzymy w przyszłość. Pan Marcin Ksokowski jest Dyrektorem na Polskę i powoli rozwija sieć sprzedaży w Polsce. Nie ukrywam, że do 2015 roku chcemy być nr 1. W Polsce jeżeli chodzi o  sprzedaż okien drewniano-aluminiowych.

Infookno.pl: Jakie obszary są ważne dla Państwa w Polsce?
Günter Fritz: Obserwując rynek w Polsce to mogę powiedzieć, że w 99% sprzedają się najlepsze produkty, na przykład te, które posiadają  certyfikat  Domów Pasywnych Instytutu w z Darmstadt.  W Polsce przecież powstała pierwsza w Europie hala sportowa(pasywna) i właśnie okna naszej firmy zostały tam zamontowane.

Infookno.pl: Czy jest możliwe, aby produkcję Państwa okien również przenieść do Polski?
Günter Fritz: Nie, produkcja będzie tylko na terenie Austrii. Na terenie Polski ma być tylko sprzedaż i marketing.

Infookno.pl: Mają Państwo produkty innowacyjne, jakościowo na bardzo wysokim poziomie, to światowy standard. Czy firma Internorm może nas czymś jeszcze zaskoczyć?
Günter Fritz: W 2011 roku planowana jest premiera okna pasywnego nowej generacji. Nowy design, parametry, technologia, to zapoczątkuje nowe trendy w stolarce okiennej. Prace nad linią produktową trwają już od 3 lat, obecnie jest  już w fazie testów.  Wszystko musi być dopracowane, nie możemy pozwolić sobie na wypuszczenie niedopracowanego produktu. Mamy bardzo dobrą markę, renomę i nie chcemy jej stracić. Nad naszymi produktami pracują zespoły technologów z poszczególnych linii produktowych okien drewnianych, PVC, drzwi. Mamy też swoich projektantów, a przy nowych produktach pracujemy też z artystami plastykami. Sami również produkujemy profil, ale tylko na własne potrzeby. Nie sprzedajemy go na zewnątrz.

Infookno.pl: W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o energooszczędności i budownictwie pasywnym. Co mógłby Pan  doradzić klientowi indywidualnemu? Na jakie dokumenty należy zwrocić uwagę przy zakupie stolarki do budownictwa pasywnego?
Günter Fritz: W całej Europie najlepszą rekomendacją jest certyfikat Instytutu Darmstadt i tym Klient powinien się kierować. Instytut  ten nadając certyfikat ma prawo nas (każdego, który otrzymał taki certyfikat) skontrolować w każdej chwili. Może wejść na halę produkcyjną bez zapowiedzi, zabrać okno do laboratorium i przebadać. Jeżeli byłyby odchylenia od deklarowanych parametrów lub nieprawidłowości to Instytut ma prawo cofnąć certyfikat. Okno to system, a więc nie mniej ważny jest montaż, dlatego szkolimy również swoich ludzi w tym zakresie. Podczas montażu również obowiązują pewne standardy i Instytut może  je w każdej chwili zweryfikować. Klient firmy Internorm zakupujący stolarkę, może dostać certyfikat  Darmstadt na każde zakupione okno.

Infookno.pl: Jak wiemy w Polsce w 2008roku wyprodukowano około 14mln sztuk okien rocznie. Czy uważa Pan, że jest jeszcze miejsce na jednego „Gracza”?
Günter Fritz: Postawiliśmy sobie pytanie „czemu nie Polska”? Uważam, że po kryzysie Polska będzie miała mało długów i wtedy będzie stać wielu ludzi na dobre okna, które my bez problemu wyprodukujemy i dostarczymy. Planujemy rozwój sieci, ale wszystko ze zdrowym rozsądkiem i spokojem.

Infookno.pl: Panie Prokurencie życzymy samych sukcesów firmie Internorm i będziemy śledzić z uwagą rozwój firmy w Polsce. To dobrze,że tak znakomita firma jest już tu obecna.