Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Co dziś oznacza wysoka jakość w branży stolarki okiennej?
Każdy producent stolarki okiennej z pewnością odpowie, że jego okna cechuje wysoka jakość i będzie wskazywał na swój produkt jako trwały i dostosowany do potrzeb klienta. Ale jak rozpoznać, co faktycznie różnicuje poszczególne produkty – którym z nich naprawdę można przypisać wysoką jakość, a którym jedynie przyświeca takie hasło reklamowe?
Czym cechują się dobre okna?
W okresie kryzysu gospodarczego, gdy drożeją komponenty, trudno jest zachować wysoki poziom produkcji szczególnie, że klient ostateczny dysponuje ograniczonym budżetem.  Pokażemy, jak temu wyzwaniu sprostała firma Petecki.

Zgodnie z filozofią firmy na wysoką jakość produktu składa się wiele elementów i zależy ona od wielu etapów produkcji, które można łatwo zweryfikować pod kątem spełnienia określonych wymogów. W przypadku okien PVC elementy decydujące o wysokiej jakości produktu końcowego to przede wszystkim zastosowanie najlepszych komponentów, maksymalna automatyzacja produkcji na każdym jej etapie, docenienie czynnika ludzkiego i technologia produkcji prowadzona zgodnie z zaleceniami producentów systemów PVC.
Zastosowanie odpowiednich komponentów odnosi się w przypadku firmy Petecki do korzystania w swoich  trzech zakładach produkujących okna z PVC z trzech renomowanych systemodawców profili (Veka, Bruegmann, Rehau) oraz niemieckich okuć firmy Roto i szyb jednego z największych producentów na świecie – firmy Pilkington. Produkcja okien jest oparta o system 4-głowicowych zgrzewarek i automatyzację procesów produkcyjnych na każdym etapie, niwelując tym samym ryzyko wytworzenia produktów o nieodpowiednich parametrach. Firma Petecki ogromną wagę przywiązuje równocześnie do pracy ludzkiej – jako czynnika wpływającego na jakość produktu końcowego. Stąd też duży nacisk kładzie się na szkolenia pracowników, czystość produkcji czy precyzyjne pakowanie i zabezpieczanie towaru do transportu, aby ograniczyć liczbę przypadkowych uszkodzeń do minimum. Ważnym elementem jest w tym przypadku wprowadzenie przez firmę kontroli jakości na każdym etapie – pracownik bierze odpowiedzialność za swój fragment procesu produkcyjnego i kontrolę produktów, które zostały poddane owemu procesowi.
Dotyczy to także etapów poprodukcyjnych – również kierowcy są poddawani odpowiednim szkoleniom, aby prawidłowo transportować i rozładowywać okna u klienta ostatecznego. Proces szkoleniowy obejmuje więc każdego pracownika uczestniczącego w produkcji okien PCV. Oprócz tego elementem, na który należy zwrócić uwagę to produkcja zgodnie z zaleceniami systemodawców – w firmie Petecki profile okienne zgrzewane są z ogromną starannością, przy zastosowaniu maszyn najlepszych światowych producentów, co między innymi pozwala uzyskać wysokie parametry wytrzymałościowe zgrzewów. Jeśli chodzi o statykę okien, niezwykle ważne jest zastosowanie wysokogatunkowej stali ocynkowanej, o odpowiedniej grubości – nierzadko zdarza się, że firma Petecki nie tylko spełnia zalecenia producentów, ale stosuje wyższe parametry niż te rekomendowane. Mimo, że jest to niedostrzegalne dla klienta końcowego, ma ogromne znaczenie dla żywotności okna i jego prawidłowego funkcjonowania przez lata.
Jedynie okna produkowane w oparciu o tak rygorystyczne wymogi i tak rozumianą jakość są w stanie zapewnić deklarowane współczynniki wymagane przy zgodności  z normą CE EN 14351 – 1;2006, jak odporność na obciążenie wiatrem, wodoszczelność, właściwości  akustyczne, przepuszczalność powietrza i izolacyjność termiczną, dając w efekcie produkt, który będzie faktycznie służyć klientowi przez wiele lat.
Podobną strategię firma Petecki stosuje w odniesieniu do produkcji aluminium. Cechą charakterystyczną stolarki aluminiowej jest konieczność zachowania ogromnej precyzji w procesie produkcyjnym przy równocześnie dużym uzależnieniu od współczynnika ludzkiego jako kluczowego w całym procesie. Doświadczenie firmy w realizacjach aluminiowych stanowi ogromny atut, ale Dział Aluminium, poza ekspercką wiedzą i doświadczeniem, ogromne znaczenie przypisuje pracy ludzkiej rozumianej również jako współpraca w zespole i utrzymanie niskiej rotacji pracowników. Jedynie tak kompleksowe podejście do procesu produkcyjnego i czynnika ludzkiego pozwala zmaksymalizować precyzyjność wytwarzania każdego produktu. Tutaj odchylenia sięgające nawet 0,5 mm są uznawane za niedopuszczalne.

Dowodem utwierdzającym klienta w faktycznym zachowaniu opisanych parametrów powinno być również uzyskanie wielu nagród i certyfikatów przez firmę Petecki. Wdrożony został w firmie system zarządzania jakością ISO, każdy etap produkcji jest realizowany w oparciu o TQM - kompleksowe zarządzanie jakością. Firma Petecki jako pierwsza firma z branży stolarki PVC  w Polsce została nagrodzona w 2003 roku godłem Teraz Polska. Jedynie przy zachowaniu niezmiennej jakości swoich produktów firma może zdobyć i przez wiele lat utrzymać takie wyróżnienie.
Klient ostateczny, dysponując ogromnym wachlarzem możliwości wyboru spośród firm produkujących stolarkę okienną, powinien odpowiednio zdefiniować jakość, której poszukuje, aby móc ją łatwo zweryfikować przy potencjalnym wyborze i zakupie. Czynnikiem, który świadczy o sukcesie produktu, szczególnie w czasach kryzysu gospodarczego, jest jego niezmiennie najwyższa jakość utrzymana na każdym etapie produkcji przy jednoczesnym zachowaniu tych samych, konkurencyjnych cen – nawet mimo poszukiwania oszczędności, które w żaden sposób nie mogą wpływać na produkt.