Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Co to znaczy ciepły parapet - wywiad
Grzegorz Cendrowski (GC) - Stolarkavip.pl  rozmawia z właścicielem firmy Klinar, Panem  Maciejem Krawczykiem (MK) (na zdjęciu).

GC. Co to jest ciepły parapet i skąd się wziął? Czy jest to Pana autorski pomysł i kiedy narodził się pomysł na taki produkt?
M.K. „Ciepły parapet” to nazwa potoczna. Jest to profil podokienny wykonywany z polistyrenu ekstrudowanego XPS lub twardego styropianu technicznego. Zadaniem „ciepłego parapetu” jest uszczelnienie dolnego połączenia ramy okiennej z murem. Pierwsze próby zaprojektowania profilu podokiennego sięgają 2007 roku, ale było to jeszcze za wcześnie, aby rynek podchwycił ten pomysł. Obecny kształt to jest  to mój autorski pomysł zastrzeżony na terenie UE.

GC. Kiedy i jak powstała Pana firma, firma Klinar, w jakim miejscu rozwoju jest dzisiaj w 2014 roku?
M.K. Firma KLINAR powstała w 2003 r. Przyszedł po prostu moment kiedy stwierdziłem, ze czas zacząć pracować „na swoje konto”. Początki jak to często bywa do łatwych nie należały... ale w chwili obecnej uważam, że warto było. Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że nasza firma jest w „szczytowej formie” i ciągle rozwija się.

GC.Czy jest szansa na upowszechnienie tego produktu, naszym zdaniem niemalże genialnie prostego, ale też unikalnego?
M.K.Ja bym zaryzykował stwierdzenie, że z każdym dniem nasz profil podokienny staje się produktem, po który ludzie świadomi jego zalet sięgają coraz częściej, a że nasza świadomość tego jak ważne są materiały użyte przy montażu okien ciągle wzrasta to i profil podokienny staje się naturalnym uzupełnieniem przy prawidłowym montażu okna.

GC.Gdyby Pan dzisiaj mógł zacząć tworzyć coś co byłoby potrzebne branży stolarki – ciepłemu montażowi, to co by to mogło być?
M.K.W chwili obecnej pracuję nad jeszcze większym udoskonaleniem docieplenia ramy okiennej. Mam tu na myśli wkłady ociepleniowe stosowane do ramy, których produkcją także się zajmujemy.

GC.„Ciepłe parapety” są badane, gdzie i przez kogo? Jakie są efekty tych badań, jakie wyniki, kto badał Pana produkty?
M.K.Bardzo duży nacisk kładę na wszelkiego rodzaju badania naszych „ciepłych parapetów”, ponieważ chce mieć 100% pewność, że produkt, który oferujemy spełnia wszystkie wymagania. I będzie produktem całkowicie pewnym i bezpiecznym. Badania dla nas przeprowadzały następujące firmy:

Centrum Techniki Okrętowej – badanie siły połączenia ramy okiennej z profilem w różnych konfiguracjach materiałowych i montażowych.
Mobilne Laboratorium – badanie na wodoszczelność, na wiatroszczelność oraz przebieg izoterm.
Polskie Laboratorium Badań i Certyfikacji – badanie wytrzymałości na ściskanie. Wszystkie wyniki powyższych badań są dostępne na naszej stronie internetowej: www.ciepłyparapet.eu

GC.Przeprowadził Pan szereg badań, czy było to pomocne doświadczenie, czy jest to przewaga konkurencyjna?
M.K.Każde badanie nowego produktu wprowadzanego na rynek jest sprawą priorytetową i uważam, że bez badań nie powinno się niczego wprowadzać na rynek, bo przecież jesteśmy za to później odpowiedzialni. Wyniki badań utwierdziły mnie w przekonaniu, że to co proponuję swoim Klientom jest towarem najwyższej jakości. Uważam, że produkt przebadany zawsze będzie bardziej konkurencyjny.

GC.Aktywnie uczestniczy Pan w naszych Konwentach Stolarki jako Patron, spotyka się z potencjalnymi klientami; z producentami i montażystami, jakie ma Pan wrażenia, jakie efekty?
M.K.Dzięki uczestnictwu na Konwentach nawiązałem bardzo dużo nowych kontaktów handlowych i uważam, że jest to świetna forma dokładnego zaprezentowania ludziom co to jest „ciepły parapet” i z czym to się je.

GC.Co mówią, jak im się ten produkt podoba, jakie mają uwagi?
M.K.Spotykam się z bardzo dużą ilością pytań dotyczących naszego produktu z czego osobiście bardzo się cieszę bo jak wiadomo poprzez pytania i aktywny udział można dowiedzieć się najwięcej. Produkt spotyka się z pozytywnym przyjęciem, a wszelkie uwagi są na bieżąco analizowane i staramy się wszystkie wątpliwości rozwiewać.

GC.Czy Państwa produkty spełniają oczekiwania i wymagania rynku w kwestii montażu energooszczędnej stolarki aluminiowej, drewnianej i PVC?
M.K.Dzięki zastosowaniu materiałów, które charakteryzują się niską lambdą w zakresie od 0,032 do 0,035 W/m2*K produkty nasze spełniają oczekiwania i wymagania rynku energooszczędnego montażu stolarki otworowej.

GC.Gdyby Pan mógł przewidzieć przyszłość, w którym miejscu będziemy za 5 lat, w którym miejscu będzie Pana firma, dokąd zmierza rynek?
M.K.Rynek jest coraz bardziej wymagający i mam wrażenie, że przetrwają tylko te firmy, które traktują Klienta poważnie i wsłuchują się w jego potrzeby, a co za tym idzie proponują Klientowi towar spełniający najwyższe wymagania. Coraz mocniej dążymy do doskonałości przy montażu okien i myślę, że jesteśmy już całkiem blisko, a za 5 lat na pewno tą doskonałość osiągniemy.
Pytanie trochę lżejszego kalibru. Jak Pan spędza czas wolny, czy ma Pan hobby, jak Pan odpoczywa od tworzenia, od wymyślanai nowych rozwiązań.
Najfajniejsze chwile mojego wolnego czasu to te , które spędzam z żoną i córkami staramy się spędzać go aktywnie; narty, tenis, rower, bo dobry wypoczynek to aktywny wypoczynek.

GC.Co Pana inspiruje?
M.K. Dużo obserwuję i tam gdzie widzę „słabsze ogniwo” staram się wymyślić coś, czym można to zastąpić. Czyli można powiedzieć, że inspirują mnie niedoróbki budowlane, montażowe, bo ja po prostu z nich wyciągam wnioski.

GC.W kilku krótkich żółnierskich słowach firma Klinar to...
M.K.Solidność, szybkość działania i uczciwość.

Grzegorz Cendrowski:  Dziękuję za wywiad.
Maciej Krawczyk: Ja również dziękuję.