Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

"Zimne" i "ciepłe" profile aluminiowe do okien i fasad

Profile aluminiowe Profile wykonane w całości z aluminium, pomimo komór powietrznych utworzonych z połączenia kształtowników, mają niską izolacyjność cieplną: U = 5,8-6,3 W/(m2K). Ten rodzaj profili - zwanych "aluminium zimnym" - wykorzystuje się w konstrukcjach fasadowych wewnętrznych i tam, gdzie nie jest wymagana dobra izolacyjność termiczna, np. budki telefoniczne, wiaty, czy elementy zainstalowane wewnątrz budynków.
Do wyrobu stolarki okiennej w budownictwie mieszkaniowym stosuje się tzw. "profile ciepłe". Mają one konstrukcję złożoną zwykle z dwóch lub trzech komór powstałych w wyniku połączenia aluminiowych kształtowników, między którymi umieszcza się wkładki termiczne z tworzywa sztucznego. Jako izolatorów używa się przekładek np. z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Przekładki są łączone trwale z aluminiowymi profilami i oddzielają ich część "zimną" (zewnętrzną) od "ciepłej" (wewnętrznej). W ten sposób tworzą kolejną komorę termoizolacyjną, a każda dodatkowa komora to lepsze właściwości cieplne profilu.
Oprócz wkładek termicznych stosuje się także uszczelki z kauczuku syntetycznego. Są one dodatkowym zabezpieczeniem przed wychładzaniem wnętrz. Montuje się je na styku ościeżnic i skrzydeł - jedną na skrzydle okiennym, a drugą - większą - na ościeżnicy. Ramy okien aluminiowych z profili ciepłych osiągają współczynnik U = 2,8-3,5 W/(m2K), co jest wartością dobrą, ale już dzisiaj niewystarczającą do obecnie panującej mody i  konieczności oszczędzania energii. Warto jednak dodać, że są także dostępne profile z tzw. wyższej półki cenowej, któtrch współczynnik przenikania ciepła wynosi poniżej 2.0. W bardzo dobrej konfiguracji można
nawet wyprodukować okna z profili aluminiowych o współczynniku U = 1,78 W/(m2K).
Okno aluminiowe Okna aluminiowe mogą być w kształcie: prostokąta, kwadratu, koła bądź łuku (możliwe do wykonania wymiary okien zawierają się w granicach: szerokość 30-500 cm, wysokość 40-600 cm). W większości przypadków okna aluminiowe są dostępne tylko na indywidualne zamówienie. Okna z dobrego, „ciepłego”  profilu aluminiowego są dość drogie, ale ze względu na  wyjątkową estetykę, dużą wytrzymałość i trwałość często stosowane w reprezentacyjnych budynkach, a zdarza się również, że montowane są w domach jednorodzinnych. Rosnące zainteresowanie przedłużeniem "ciepłego sezonu" coraz częściej inspiruje właścicieli domów jednorodzinnych do zakładania (budowy) ogrodów zimowych.

Od wykończenia profili zależy wygląd i trwałość okien aluminiowych. Mogą one być wykończone na 2 sposoby: anodowane i lakierowane

W pierwszym przypadku (anodowane), profile są bardzo odporne na korozję, trwałe, odporne na  zmiany temperatury oraz warunki atmosferyczne. Najczęściej spotykane kolory to: przypominający barwę naturalnego aluminium, złoty, brązowy lub ciemnobrązowy kolor
Profile lakierowane (malowane), np. proszkowo lakierami poliestrowymi, są jeszcze bardziej odporne na korozję i przypadkowe zarysowanie niż anodowane. Typowy kolor lakieru to biały i brązowy, inne barwy dobiera się z palety kolorów RAL i zwykle trzeba za nie dopłacić. Możliwe jest także wykonanie profili dwukolorowych - w innym kolorze na zewnątrz, innym wewnątrz pomieszczenia.
Co ważne i ciekawe powierzchnia profili może być błyszcząca, matowa lub metalizowana albo przypominać odcień i rysunek drewna.

Ogród zimowy ©Infookno.pl Niestety pewną wadą okien aluminiowych jest to, że zniszczonych okien nie da się odnowić, podobnie jak okien z tworzywa. Powierzchnię ram takich okien łatwo jest zarysować, ramy i skrzydła aluminiowe z uszkodzoną powłoką korodują w kontakcie z wapnem i zaprawą cementową. W miejscach, w których stykają się z innymi metalami, zwłaszcza z miedzią, mosiądzem lub stalą, mogą ulegać tak zwanej korozji kontaktowej. Nie powinno się więc zakładać pod takimi oknami parapetów stalowych. Jeżeli okucia zamontowane są w tak zwanych komorach mokrych, mogą ulegać korozji. Aluminium ma stosunkowo duży współczynnik rozszerzalności cieplnej, co może powodować odkształcenia ram okna, jeżeli zostaną źle zamontowane. Z wyjątkiem tych najlepszych i najcieplejszych profili, trudno jest też uzyskać korzystny współczynnik przenikania ciepła ram skrzydeł i ościeżnic z aluminium.
Poniżej tabelki lepiej ilustrujące klasy profili aluminiowych i ich współczynniki przenikania ciepła.

Klasyfikacja materiałowa profili aluminiowych
Niemiecka norma DIN 4108T4 określa
klasyfikację materiałową konstrukcji
aluminiowych zgodnie ze współczynnikiem
przenikania ciepła przez profile lub
zestawienia profili.
Dzięki zastosowaniu poliuretanu pomiędzy
paskami poliamidowymi, użyciu specjalnej
uszczelki centralnej i uszczelek
przyszybowych, z łatwością
osiąga wartości niezbędne dla grupy 1.0
Grupa materiałowa
Współczynnik przenikania ciepła kr [W/m2K]
1.0
kr<2,0
2.1
2,0<kr<2,8
2.2 2,8<kr<3,5
2.3 3,5<kr<4,5
3 4,5<kr

Własności termiczne
Izolator termiczny
Własności termiczne profili aluminiowych zależą, między innymi od odległości pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną częścią profilu, a tym samym od szerokości izolatora termicznego.
Dzięki izolacyjnym paskom poliamidowym, Concept System®  firmy Reynaers uzyskuje najkorzystniejszy, możliwy w danej grupie materiałowej, rozkład temperatur.
Izolacja termiczna

Uszczelka centralna posiada komory, które dodatkowo wpływają na izolację termiczną pomiędzy warunkami wewnątrz i na zewnątrz konstrukcji. Co więcej, uszczelka centralna styka się ze specjalną ścianką izolatora poliamidowego zapobiegając wystawianiu wewnętrznej części półprofilu na działanie zewnętrznego zimnego powietrza.

Na podstawie informacji firmy Reynaers
Zobacz także:

- Ściągawka pomocna przy zakupie "Okien z klasą"

- Jak świadomie wybrać okno

- Okno ważne parametry

- Okna dachowe

- Okna drewniane

- Okna PVC

- Okna inne

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową