Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Ochrona przed słońcem


Akcesoria zewnętrzne umieszczone są przed oknem co pozwala na skuteczną redukcję ciepła słonecznego. Markizy i rolety zewnętrzne odbijają promienie słoneczne na zewnątrz, chroniąc pomieszczenie przed nadmiernym i uciążliwym ciepłem.
Szeroka gama akcesoriów wyposażenia dodatkowego podnosi jakość użytkową okna stwarzając możliwość kontroli światła, redukcji ciepła oraz oszczędności energii.

Które akcesoria najlepiej chronią przed nagrzaniem pomieszczenia?

Zgodnie z normą DIN 5034-1 pomieszczenia należy chronić przed nadmiernym nagrzewaniem promieniami słonecznymi nie za pomocą akcesoriów wewnętrznych tylko za pomocą osłon zewnętrznych.

Markiza zewnętrzna

 
Markiza1

Markiza2


Markizy stosowane do okien dachowych FAKRO odbijają ciepło na zewnątrz, a nie w pomieszczeniu, przez co bardzo dobrze chronią w słoneczne dni przed uciążliwym ciepłem. Polecane przez FAKRO jako najbardziej optymalna ochrona przed nagrzaniem pomieszczenia. Zapewniają również naszym oczom wizualny komfort, chroniąc je przed szkodliwym odziaływaniem refleksów, co jest szczególnie ważne przy pracy z komputerem.
Zapewniają jednocześnie stałą ochronę naszym meblom, chroniąc je przed powodującymi zmianę koloru promieniami UV, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz.
Markiza wykonana jest z wytrzymałej, odpornej na czynniki atmosferyczne tkaniny z włókien szklanych. Tkanina ta jest zrolowana na wałku ze sprężyną i włożona w kaseton z blachy aluminiowej montowany nad oknem. Taka konstrukcja umożliwia łatwe zaciąganie i zwijanie markizy a także pozwala na zastosowanie szerszego materiału, co powoduje, że skuteczniej zacienia wnętrze.

Odpowiednie napięcie sprężyny w wałku zapewnia należyte naprężenie tkaniny i odpowiednią przestrzeń pomiędzy szybą a markizą. Umożliwia to cyrkulację powietrza i zapobiega ewentualnym pęknięciom szyby spowodowanym szokiem termicznym.

Charakterystyka:

 • skuteczna redukcja ciepła słonecznego, która odbywa się przed oknem (markiza
o wiele lepiej chroni przed nagrzewaniem pomieszczenia niż żaluzja czy roleta wewnętrzna),
 • ochrona przed nadmiarem promieni słonecznych przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności (markiza przepuszcza wystarczającą ilość światła i umożliwia kontakt wzrokowy z otoczeniem dlatego nie ma potrzeby codziennego rozwijania, można nią zasłonić okno na całe lato),
 • ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV,
 • ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV,
 • umieszczona nad oknem po zwinięciu nie zmniejsza powierzchni przeszklenia,
 • skuteczne zacienienie wnętrza nawet przy uchylonym oknie, dzięki zastosowaniu szerszego materiału.

Roleta zewnętrzna
 
 
Roleta1
 Roleta2

Roleta zewnętrzna zapewnia pełen komfort użytkowania poddasza. Pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczenia bez względu na porę roku, stanowi ochronę przed hałasem z zewnątrz oraz zapewnia poczucie prywatności na poddaszu.
Roleta zewnętrzna dzięki temu, że zamontowana jest na zewnątrz, skutecznie chroni w słoneczne dni przed uciążliwym upałem. Lamele aluminiowe stanowiące pancerz rolety, od strony wewnętrznej podklejone są materiałem ograniczającym przepływ ciepła. Pancerz rolety dostępny jest w dwóch kolorach: ciemny popiel i jasny popiel.

Charakterystyka:

 •  skuteczna ochrona przed upałem,
 •  ograniczenie strat ciepła w zimie,
 •  całkowite zaciemnienie wnętrza,
 •  ochrona przed nadmiernym hałasem,
 •  zapewnienie poczucia prywatności,
 •  roleta zewnętrzna stanowi element utrudniający włamanie.

Roleta3
Roleta4

Promieniowanie cieplne, które przechodzi przez szybę pochłaniane jest przez zasłonę wewnętrzną. Przeistacza się ono w długofalowe promieniowanie podczerwone (cieplne),które nie jest przepuszczane przez szybę okien na zewnątrz - zasłona emituje ciepło do pomieszczenia działając jak grzejnik. Prowadzi to do niepożądanego nagrzewania się pomieszczeń, szczególnie od strony południowej w słoneczne upalne dni.
Akcesoria zewnętrzne chronią przed ciepłem słonecznym. Absorbują one promieniowanie słoneczne już przed
szybą i emitują siepło na zewnątrz, niedopuszczając do nagrzewania się wnętrza pomieszczenia.

Jak to się przedstawia w rzeczywistości?

Firma Fakro w celu udoskonalania swoich produktów oraz w trosce o komfort ich użytkowników analizuje skuteczność ochrony przed nagrzaniem za pomocą różnych osłon przeciwsłonecznych.
W tym celu wykonano osiem jednakowych pomieszczeń badawczych, które są identycznie eksponowane na działanie promieni słonecznych oraz wyposażone w takie same okna dachowe. Badania wykonano przy zamkniętych oknach, temperaturę mierzono metr nad podłogą w kilku punktach. Na oknach zamontowane są różne dodatki, a wyniki ich badań przedstawione są na wykresie.

Optymalną osłoną przeciwsłoneczną jest markiza zewnętrzna, biorąc pod uwagę efekt ochrony cieplnej, cenę i łatwość montażu.
WykresAkcesoria zewnętrzne zatrzymują promienie słoneczne już przed szybą i znacząco ograniczają przepływ ciepła niedopuszczając do nagrzewania się wnętrza.


Udostępnione przez Fakro Sp. z o.o. 

Zobacz także:

- Okno ważne parametry

- Okno PVC

- Okna drewniane

- Ogrody zimowe

- Okna inne

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową