Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Rolety, moskitiery, markizy

Rolety zewnętrzne

RoletaDom jest miejscem, w którym spędzamy większość naszego życia. Z tego powodu warto więc zadbać o jego bezpieczeństwo, a sobie zapewnić komfort i swobodę. W tym celu zostały opracowane kompletne systemy rolet zewnętrznych. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych najczęściej nie mają funkcji dekoracyjnej. Chronią za to nie tylko przed słońcem i stratami ciepła zimą, ale też przed włamaniem. Pancerze takich rolet zbudowane są najczęściej z elementów aluminiowych. Jeśli szczególnie zależy nam na ich antywłamaniowej funkcji, przed zakupem sprawdźmy, czy mają one niezbędne certyfikaty poświadczające ich jakość i przeznaczenie.
Roletami zewnętrznymi można sterować manualnie - najczęściej za pomocą specjalnej korbki - lub automatycznie. W każdym pomieszczeniu może znajdować się włącznik, którym będziemy podnosić i opuszczać rolety, pojedynczo lub wszystkie jednocześnie. Wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie osłonami za pomocą pilota, radiowego lub na podczerwień. Roleta w oknie dachowym zamiast prądem może być zasilana energią słoneczną.
Producenci akcesoriów do okien dachowych proponują także bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania, np. założenie w jednym z pomieszczeń panelu sterującego, który możemy zaprogramować tak, aby osłony podnosiły się i opuszczały w konkretnych godzinach lub w zależności od stopnia nasłonecznienia. Jest to również możliwe poprzez aktywację i dezaktywację systemu alarmowego (wyjście z domu - zamykanie rolet, wejście do domu - otwieranie rolet. System sam wykryje obecność i otworzy rolety poprzez dezaktywację alarmu), a także za pomocą telefonu komórkowego (otwieranie i zamykanie). Do ochrony przed słońcem służą rolety typu screen, wykonane z włókien szklanych i PVC. Chronią naszą prywatność, zasłaniając pomieszczenie z zewnątrz, ale z wewnętrznej strony są przejrzyste. Najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach, są popularne nie tylko w domach, ale także w biurach.

Moskitiery

MoskitieraWraz z zakupem okien warto także pomyśleć także o zabezpieczeniu poddasza przed owadami. Najlepsze do tego celu są moskitiery, wykonane z siatki z włókna szklanego. Możemy montować je razem z innymi osłonami. W oknach dachowych zakłada się moskitiery rolowane. System sprężynowy moskitier rolowanych wyposażony jest w szczotki znajdujące się w kasecie, prowadnicach oraz listwie dolnej. W okresie, kiedy nie występują insekty, siatkę można jednym ruchem ręki zwinąć. Jest ona wtedy dobrze chroniona przez kasetę przed kurzem i czynnikami atmosferycznymi. Moskitiery te montujemy we wnęce okiennej.
Jest więc w czym wybierać. Warto jeszcze przed nadejściem upałów przemyśleć, jakie osłony założyć, by nasze poddasze było wolne nie tylko od intensywnego światła i upału, ale także hałasu i insektów. Aby było pięknym i przyjaznym miejscem, w którym z chęcią będziemy spędzać czas.

Markizy

MarkizaSą to osłony montowane na zewnątrz budynku, w otworach budowlanych lub do elewacji. Markizy gwarantują ciekawy efekt estetyczny, natomiast ich wadą jest ciężar, wynoszący zwykle kilkadziesiąt kilogramów. Wykonywane są z tkanin wzmacnianych dralonem lub folią zbrojoną, a także tkanin gumowanych. Markizy przeznaczone do okien dachowych zrobione są ze specjalnej tkaniny przypominającej siateczkę, pozwalającej na filtrowanie promieni słonecznych, nie ograniczając widoczności.
Szczególną wersją markizy, którą montuje się w oknach dachowych, jest tzw. markizoletta. Przy tym rozwiązaniu górna część otworu okiennego jest przysłonięta pionowo roletą zewnętrzną, a dolna uchylaną na zewnątrz niewielką markizą. Wykonane z aluminium ramiona mogą być dodatkowo wyposażone w sprężyny, dzięki czemu są mniej narażone na zniszczenie, np. przez silny wiatr.