Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Profile bez tajemnic

Profil 01Firma EKO-OKNA, czołowy polski producent okien z Raciborza, przygotowała dla Klientów akcję informacyjną „Profile bez tajemnic”. Jej celem jest ułatwienie wyboru okien oraz przybliżenie wiedzy o profilach okiennych Klientom indywidualnym. Materiały informacyjne znajdą się w hurtowniach i sklepach z oknami na terenie całej Polski.

- Od naszych hurtowych odbiorców często słyszymy, że Klienci chcą dowiedzieć się więcej o technicznych parametrach okna, zanim podejmą decyzje zakupowe. Materiały, które otrzymają Klienci wyjaśnią wiele problemów i pomogą świadomie dokonać wyboru – mówi Mateusz Kłosek, prezes firmy EKO-OKNA.

W pierwszej kolejności Klienci poznają okna na profilach 5 i 6 komorowych. Na ulotkach i plakatach znajdą się informacje, które jasno przedstawiają właściwości i przeznaczenie każdego rodzaju profilu. Ponadto, każdy Klient będzie mógł dostrzec różnice na podręcznych prezentatorach oraz dobrać rodzaj szyb, kolor okleiny, czy szprosy.

Odkrywamy 6 największych tajemnic profili okiennych:

1. Co to jest profil okna?
Profil okna to w skrócie konstrukcja, która trzyma szybę. Składa się z ramy, ościeżnicy, listw przyszybowych, profili łączących itp. To najważniejszy element całego okna, decyduje w dużej mierze o tym, czy okno ma dobre właściwości termoizolacyjne (trzyma ciepło), zabezpiecza przed niepożądanymi gośćmi (np. w oknach antywłamaniowych) oraz czy spełnia walory estetyczne (np. profile kolorowe).
Profile różnią się od siebie rozwiązaniami konstrukcyjnymi, rodzajem wzmocnień,  położeniem uszczelek, rozwiązaniami wentylacji i odwodnienia, wyglądem estetycznym oraz ilością komór. Na rynku obecnie najbardziej popularne są okna 5 i 6 komorowe, które zastąpiły 3 komorowe profile popularne kilka lat temu.

2. Co to znaczy, że okna są 5 komorowe?
W przekroju profilu okna pięciokomorowego, jak sama nazwa wskazuje można wyodrębnić pięć komór. Okna 5 komorowe wyparły z rynku okna 3 komorowe. Zapewniają one lepszą izolacje cieplną i akustyczną (chronią przed hałasem). Okna z profilami 5 komorowymi polecane są do mieszkań w bloku na niewysokich piętrach. Kupują je również osoby, które swoje mieszkanie traktują jako tymczasowe i nie chcą inwestować większych pieniędzy w jego wyposażenie. Te okna są obecnie najpopularniejsze na rynku.

3. Co to znaczy, że okna są 6 komorowe?

Te okna posiadają dodatkową, 6 komorę, dzięki czemu rozmiar ramy to 74 mm. Powierzchnia szyby jest zatem mniejsza, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze straty ciepła oraz jeszcze większą ochronę przed hałasem. Do niedawna okna 6 komorowe były traktowane jako produkt lepszego gatunku, jednak ze względu na rosnące wymagania klientów i rosnącą popularność stają się obecnie coraz bardziej powszechne i dostępne. Pierwsi polscy producenci już teraz oferują okna sześciokomorowe w ofercie standardowej (czyli w cenie okien pięciokomorowych. Okna 6 komorowe są doskonałe do domów oraz do mieszkań w bloku, które znajdują się na wysokich piętrach, w przestrzeniach wietrznych i narażonych na niskie temperatury.

4. Czy profile mogą mieć różne kolory i jak je dobrać?
Profil białyOkna białe są najbardziej popularne i najczęściej kupowane. Ale kolor zależy tylko od upodobań i fantazji właściciela. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych odcieni. Chętnie kupowane są w ostatnim czasie okna, których okleina przypomina drewno – dąb, orzech, czy mahoń. Gama kolorów okien jest bardzo bogata – można mieć okna niebieskie, zielone, żółte, czy czerwone. Dobierając odcień profilu warto zwrócić uwagę na komponowanie się okna z elewacją domu, kolorem drzwi wejściowych, czy dachu. Przy wyborze okien kolorowych warto zdecydować się na okna z profilem 6 komorowym. Kolor przyciąga promienie słoneczne, rozgrzewa tworzywo. Usztywnienia oraz szeroka rama zapobiegają odkształceniu się profilu.

5. Czy ilość komór w profilu ma wpływ na cenę okna?
Cenę okna determinuje przede wszystkim jego wymiar. Im jest większe i bardziej nietypowe, tym cena jest wyższa. Do niedawna ceny okien 6 komorowych przewyższały ceny okien 5 komorowych o kilkanaście procent. Jednak od niedawna pierwsi polscy producenci oferują okna 6 komorowe w standardzie, a więc w cenie 5 komorowych. Przed decyzją o zakupie okna warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty.

6. Czym różnią się profile proste od okrągłych?
Profile proste różnią się od okrągłych przede wszystkim estetyką. Proste są bardziej tradycyjne i pasują do obiektów opartych o wiele kątów prostych. Okna okrągłe wykorzystuje się często w budynkach o bardziej niekonwencjonalnym wyglądzie. Oba rodzaje profili mają swoich licznych zwolenników.

Za Eko-Okna