Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Okucia, ważne elementy okien.

Okuciami nazywamy zawiasy, zamki, klamki.
W produkowanych obecnie oknach zwykle montowane są okucia obwodowe inaczej nazywane obwiedniowymi dlatego, że opasają dokładnie ramę (obwód) okna. Ich zaletą jest to, że mocuje się je w ramie. Dzięki takiemu rozwiązaniu rama się nie odkształca, okucie pracuje poprawnie a całe okno jest szczelnie zamknięte.
Skrzydło uchylno-rozwieralne można uchylić względem osi obrotu przebiegającej wzdłuż jego podstawy (uchylić jego górną część) lub rozewrzeć względem osi przebiegającej wzdłuż jednego z boków (otworzyć okno).
Od rodzaju okuć zależy sposób otwierania okna. Okucia obwodowe zwykle są rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Okna z takimi okuciami mogą również być przesuwne, składane, obrotowe lub uchylne z funkcją rozszczelnienia lub bez tej funkcji.

Okucia umożliwiają ruch skrzydeł okna względem ościeżnicy. Blokują też skrzydło w pozycji zamkniętej, zapobiegając jego otwarciu od zewnątrz, a więc zwiększają bezpieczeństwo.
W starych typach okien w Europie, okna zawieszone były na zawiasach. A w jeszcze starszych typach zawiasy pozwalały na otwarcie skrzydeł względem jednej osi obrotu (np. w pionie). Mechanizm klamki blokujący skrzydło w pozycji zamkniętej był całkowicie oddzielnym elementem działającym niezależnie od zawiasów.
Współczesne i nowoczesne okucia w niczym nie przypominają tych dawnych. W Europie najbardziej popularne są okucia obwiedniowe (obwodowe). Są one rozwinięciem tradycyjnych okuć. W oknach z drugiej półkuli czyli np. amerykańskich, australijskich, kanadyjskich, które też znajdują nabywców na rynku europejskim, system otwierania okien jest zupełnie inny, nie wspominając o oknach w szczególności. Nowoczesne okna zwłaszcza te otwierane, a uchylno-rozwieralne w szczególności muszą być wyposażone w dobre, funkcjonalne i trwałe okucia. To właśnie od okuć i ich mechanizmów zależy nasz komfort i bezpieczeństwo.
Zanim kupimy okna, warto zatem znać najważniejsze rozwiązania techniczne oferowane przez producentów okuć, a porównując ich oferty - sprawdzić, jakie okucia są standardowym wyposażeniem okien, a za jakie trzeba będzie dopłacić, np. za okucia antywłamaniowe.

Warto jest jednak znać pełną ofertę i wybrać to co jest najlepsze dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.

Wybierając okna, zwykle najwięcej uwagi poświęcamy ich wyglądowi. Coraz częściej, na szczęście sprawdzamy takie parametry termoizolacyjność, izolację akustyczną czy szczelność. Tym, czy okna mają trwałe i niezawodnie działające okucia, interesujemy się najmniej. Tymczasem bez takich okuć na nic by się zdały nawet najlepsze profile i oszklenie. Współczesne okucia umożliwiają zresztą nie tylko otwieranie skrzydeł na rozmaite sposoby np. uchylanie, otwieranie, przesuwanie, ale też pełnią wiele innych funkcji, dzięki czemu obsługę okien można w najdrobniejszych szczegółach dopasować do własnych czyli indywidualnych potrzeb.

Prawie wszyscy producenci okien składają je zazwyczaj z elementów pochodzących od innych wytwórców, np. szyby zespolone, profile, uszczelki i okucia. Okucia tego samego producenta można zatem spotkać w oknach wielu firm okiennych. Dobre okucia tak jak dobre profile czy szyby są świetną wizytówką każdego okna.
Warto podkreślić, że pomimo tego iż produkcją okuć zajmują się różne firmy, ich konstrukcja i funkcje są bardzo zbliżone. We współczesnych oknach montuje się bowiem wyłącznie wewnętrzne okucia obwiedniowe (obwodowe)  nazywane tak, bo są montowane na całym obwodzie skrzydła wewnątrz ramy.
Zapewniają one oknom szczelność, bo po zamknięciu skrzydła dokładnie dociskają je do ościeżnicy i mocują w kilku miejscach na obwodzie, a jeśli są odpowiednio wzmocnione i zabezpieczone - stanowią też skuteczną ochronę przed wyważeniem czyli włamaniem. Co najważniejsze w codziennym użytkowaniu - umożliwiają kompletną obsługę okien przy użyciu jednej klamki: otwieranie (rozwieranie) skrzydeł, uchylanie, ustawianie w różnych położeniach i korzystanie z funkcji dodatkowych

Skrzydło uchylno-przesuwne w zależności od potrzeb można uchylić od góry lub przesunąć całą jego płaszczyznę na prowadnicach wzdłuż otworu okiennego.
Od rodzaju okuć zależy sposób otwierania okna. Nowoczesne okucia obwiedniowe umożliwiają blokowanie skrzydeł okiennych w różnych położeniach, a w dodatku łatwo, wygodnie i naprawdę skutecznie.
Mechanizmy okuć obwiedniowych montowane są we wrębach skrzydeł okiennych. Wszystkie znane systemy profili okiennych zarówno z PCW, aluminium, jak i drewniane są zaprojektowane z myślą o stosowaniu okuć obwiedniowych. We wrębach jest przewidziane miejsce na zamontowanie takiego okucia. Rozpowszechnienie w Polsce w latach 90-tych zachodnioeuropejskiej technologii wytwarzania i zastosowania ram okiennych przyczyniło się do popularności i powszechnego stosowania okuć obwiedniowych w oknach jednoramowych.
Okucia odgrywają istotną rolę w dobrym funkcjonowaniu okna i warto poświęcić im wystarczająco uwagi.


Zobacz także:

- Jak świadomie wybrać okno

- Okna dachowe

- Okna drewniane

- Okna PVC

- Okna metalowe

- Okna inne

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową