Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Okna dachowe ...
Okna dachoweDo oświetlenia poddasza często nie wystarczają okna w ścianach szczytowych. Trzeba wtedy zastosować okna w obrębie połaci dachowej. Obecnie w dachach stosuje się zwykle okna przystosowane do instalowania bezpośrednio w połaci dachowej, nazywane po prostu oknami połaciowymi inaczej zwanymi dachowymi.

Okna połaciowe zapewniają dużo światła - do 40% więcej niż tej samej wielkości okna umieszczone pionowo w ścianach w lukarnach lub ścianach szczytowych.

Okna połaciowe to przede wszystkim prosty i nowoczesny sposób na dobre oświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Okna  dachow można jmontować pojedynczo lub w zestawach - w układzie pionowym lub poziomym. Okna połaciowe umieszczone w płaszczyźnie dachu praktycznie nie wpływają na wygląd domu, bo z poziomu terenu prawie ich nie widać.

Okno połaciowe (inaczej okna dachowe) to produkt o wysokiej jakości wytwarzany z najlepszych surowców, w oparciu o najnowsze światowe technologie, gwarantujące trwałość, bezpieczeństwo, funkcjonalność i bardzo dobre parametry izolacyjne (energooszczędność, ochrona przed hałasem i słońcem).

O trwałości okien połaciowych decyduje między innymi specjalnie dobrane, najwyższej jakości drewno, klejone warstwowo, impregnowane próżniowo i co najmniej dwukrotnie malowane. Drewno izolowane jest z zewnątrz profilami z blachy aluminiowej (najczęściej w kolorze brązowym) powlekanej poliestrem, odpornym na działanie czynników atmosferycznych i promieni słonecznych UV. Coraz częściej spotykanym w ofercie są okna połaciowe z wysoko udarowego PVC, szczególnie polecane do pomieszczeń o wysokiej wilgotności, np. łazienek.

Zastosowanie termoizolacyjnych szyb zespolonych o współczynniku przenikania ciepła Ug (szyby)= 1,1 W/m2K lub coraz częściej poniżej 1.1, wypełnionych gazem szlachetnym np., argonem sprzyja utrzymaniu ciepła na poddaszu. W efekcie pozwala to zmniejszyć straty ciepła w okresie zimowym. Zastosowanie specjalnych szyb przeciwsłonecznych skutecznie może ograniczyć nagrzewanie pomieszczenia latem. Bezpieczeństwo zapewniają hartowane szyby o podwyższonej wytrzymałości (ponad 6-krotne), odporne na uderzenie od zewnątrz np. gradobicie czy spadające gałęzie. Bardzo dobrym uzupełnieniem zestawu szyb zespolonych jest laminat stosowany w oknie połaciowym od wewnątrz pomieszczenia. Jest to kolejny element poprawiający bezpieczeństwo użytkownika.

Możemy wyróżnić kilka najczęściej stosowanych typów okien dachowych, a są to okna:

  • okna obrotowe,
  • okna uchylno-obrotowe,
  • wyłazy dachowe.

Inne ważne terminy i informacje dodatkowe

Stolarka okienna ze swej natury musi być szczelna, jednak w jej stosowaniu w nowoczesnym budownictwie pojawia się problem z prawidłową wentylacją, co może powodować występowanie kondensacji pary wodnej w pomieszczeniach i w konsekwencji prowadzić do zawilgocenia pomieszczeń. W celu ograniczenia tego zjawiska, w oknach stosowany jest nawiewnik. Zapewnia on stały, regulowany dopływ świeżego powietrza przy domkniętym oknie, dzięki czemu możliwe jest sprawne funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej na w pomieszczeniu, gdzie są zamontowane okna. Nawiewnik przez odpowiednie ukształtowanie kanału przepływu powietrza ma również dobre właściwości filtracyjne i akustyczne, a zamontowany w ościeżnicy okna nie zmniejsza powierzchni przeszklenia ani nie koliduje z architekturą okna.

Klamka
umieszczona w dolnej lub górnej części okna zapewnia jego łatwą obsługę niezależnie od wysokości montażu okna połaciowego. Konstrukcja klamki umożliwia trójstopniowe ryglowanie, co pozwala na wentylację pomieszczenia przez okno.Okucia zastosowane w oknach zapewniają ich łatwą obsługę. Zawias umożliwia pozostawienie skrzydła w pozycji uchylenia oraz obrót skrzydła o 180 stopni, umożliwiający wygodne mycie wewnętrznej i zewnętrznej szyby. Dzięki zasuwce ryglującej, możemy zablokować uchylone lub obrócone skrzydło okienne w miejscu.

Akcesoria

Markiza
zasłaniająca okno jest to siateczka z włókna szklanego, pokryta tworzywem odpornym na warunki atmosferyczne. Chroni przed nadmiarem promieni słonecznych, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności. Umieszczona za oknem nie zmniejsza powierzchni przeszklenia. Markiza przeznaczona jest do okien obrotowych ,okien uchylno-obrotowych i ewakuacyjnych.

Roleta zewnętrzna
całkowicie zaciemnia wnętrze oraz zapewnia dobrą izolację cieplną i akustyczną. Wykonana jest z profili aluminiowych powlekanych poliestrem. Obsługiwana jest od wewnątrz ręcznie przy użyciu korby, lub przy użyciu napędu elektrycznego lub napędu elektrycznego z pilotem. Roleta przeznaczona jest do okien obrotowych.Roleta sterowana elektrycznie przeznaczona jest do okien uchylno-obrotowych i ewakuacyjnych.


Zobacz także:

- Jak świadomie wybrać okno

- Okno ważne parametry

- Okna PVC

- Okna drewniane

- Ogrody zimowe

- Okna inne

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową