Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Okna PVC - małe kompendium wiedzy o oknach PVC

Różnokolorowe profile PVC Rynkowa oferta okien z PVC jest dziś bardzo bogata. Zarówno pod względem kolorystycznym jak i technicznym. Powszechnie znane są już określenia mówiące o ilości komór w oferowanym profilu. Niestety nie wszyscy producenci oferują okna wysokiej jakości i zgodne z obowiązującym prawem. Dlatego kupując okna z PVC należy żądać certyfikatu zgodności z aprobatą techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej lub przynajmniej deklaracji zgodności wydanej przez producenta.
Ale po kolei...
Części ramy Co oznacza ilość komór?

Komorowa budowa profili nie tylko poprawia ich parametry izolacyjne, lecz także umożliwia osadzenie wewnątrz profili stalowych kształtowników usztywniających.
Teoretycznie im więcej komór, tym lepiej gdyż uzyskujemy niższy współczynnik przenikania ciepła U (mniejsze straty ciepła), jednak optymalnym rozwiązaniem wydają się profile cztero- i pięciokomorowe.
Przed ostateczną decyzją warto poprosić producenta okna o kalkulację kosztów okien z profili z różną liczbą komór.
Tabelka współczynnik
Rys. 1. Współczynniki przenikania ciepła U profili z tworzywa sztucznego w zależności od liczby komór
Profil zlicowany Co oznacza profil zlicowany?


Obok estetycznego charakteru systemów zlicowanych podkreśla się również jakościowy aspekt tego rozwiązania. Dzięki otrzymanej budowie skrzydła uszczelka zewnętrzna chroniona jest przed bezpośrednim działaniem temperatury i słońca. Zlicowanie zapobiega też możliwemu w okresach przejściowych przymarzaniu dolnej części skrzydła do uszczelki zewnętrznej na ościeżnicy.

Uszczelki Uszczelki w oknach

Uszczelki okienne muszą byc zrobione z materiałów, które starzeją się wolno: silikonu, kauczuku etylenowo-propylenowego (EPDM) i silikonokauczuku. Powinny wytrzymać 5-10 lat użytkowania.Później, w zależności od stopnia zużycia, można je wymienić na nowe. Jakość uszczelek
 decyduje o szczelności okna. W oknie z PVC uszczelki znajdują się zarówno przy szybie, jak i na styku skrzydła z ramą. Uszczelki na skrzydle oddzielają tzw. strefę mokrą profilu od strefy suchej, w której najczęściej montowane są okucia. Ze strefy mokrej woda jest odprowadzana otworami odwadniającymi na dolnej, zewnętrznej stronie ramy. Na górnej części ramy skrzydła,  fragment uszczelki powinien być wycięty, aby do wnętrza domu mogła wnikać przez okno przynajmniej niewielka ilość powietrza.
W niektórych systemach stosowanych jest więcej niż dwie uszczelki. Ich zadaniem jest poprawienie szczelności okna i zapewnienie lepszych parametrów akustycznych i termoizolacyjnych.

UWAGA!
Jeśli w oknie zamontowano nawiewnik, lub w domu działa wentylacja mechaniczna okna powinny być szczelne na całym obwodzie (wówczas uszczelki się nie wycina).
Po co jest potrzebne wzmocnienie w oknie?

Stalowe wzmocnienie wewnątrz profilu okna stosujemy gdyż samo PVC byłyby niewystarczająco sztywne dla prawidłowego działania okna. Do wzmocnień należy stosować blachę stalową, ocynkowaną odpowiednio wyprofilowaną, właściwej grubości i określonych parametrach.
Ramki  Części ramy
 Szczególnie należy uważać w przypadku wysokich i szerokich skrzydeł, gdzie zbyt słabe profile prowadzą do pogłębiających się kłopotów w użytkowaniu okna, a w rezultacie jego uszkodzenia. Niestety jest też negatywna strona stosowania stali usztywniającej w konstrukcji okna gdyż powoduje ona powstawanie mostków termicznych. Dlatego niektórzy producenci we wnętrzu profili umieszczają specjalne listwy z włókien szklanych i żywicy poliestrowej wypełnionych pianką poliuretanową. Nie jest to jednak rozwiązanie popularne, ponieważ profile takie są dość drogie.
 

Zobacz także:

- Ściągawka pomocna przy zakupie "Okien z klasą"

- Jak świadomie wybrać okno

- Okno ważne parametry

- Okna dachowe

- Okna drewniane

- Ogrody zimowe

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową