Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Okno dachowe w konstrukcji dachu

Konstrukcja1
Okna dachowe Fakro wyposażone są w uniwersalne kątowniki, które umożliwiają montaż okien w konstrukcji dachu, zarówno na łatach, na krokwiach, a w przypadku większych rozmiarów okien, również na wymianach. Instalacja okna dachowego w drewnianej więźbie poza wycięciem łat nie wiąże się najczęściej z koniecznością ingerencji w konstrukcję dachu, gdyż odpowiedni dobór szerokości okna pozwala na jego szybki i prosty montaż. Montaż okna połaciowego nie wymaga również budowania dodatkowych ścianek, jak w przypadku lukarn, a co za tym idzie, stosowania dodatkowych materiałów, które podnoszą ciężar i koszt konstrukcji dachu. W przypadku stropodachów wystarczy pozostawić odpowiedniej wielkości otwór na okno dachowe. Do okien dachowych oferowane są specjalne kołnierze uszczelniające, czyli kompletne oblachowanie zewnętrzne umożliwiające
połączenie okna z dowolnym rodzajem pokrycia dachowego. Ze względu na różnorodność pokryć, rozróżniamy wiele typów kołnierzy uszczelniających, umożliwiających zamontowanie kołnierza w każdym typie pokrycia dachowego, a nawet w płaskich stropodachach.

Aby wybrać optymalny sposób montażu okna w konstrukcji dachu musimy najpierw je poznać.

Montaż na łatach

Na latach
Okna dachowe montujemy na łatach wtedy gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Stosując montaż na łatach mamy możliwość przesuwania okna w poziomie podczas przykręcania kątowników, celem lepszego dopasowania miejsca zamontowania okna do profilu pokrycia dachowego. Połączenie okna dachowego z łatami w konstrukcji dachu jest trwałe a przeprowadzenie montażu jest szybkie i proste w wykonaniu.


Montaż na krokwiach
Na krokwiach
Okna dachowe montujemy na krokwiach w przypadku gdy rozmiar okna dostosowany jest do rozstawu krokwi. Połączenie okna z krokwią za pomocą kątowników zapewnia stabilność konstrukcji i trwałość połączenia. Montaż na krokwiach zalecany jest przy wymianie starych okien na nowe w dachach już istniejących oraz jeżeli projektowane są duże rozmiary okien.


Montaż na wymianach

Na wymiarach
W przypadku gdy szerokość okna jest większa od rozstawu między krokwiami, stosujemy wymiany w konstrukcji dachu. Belki poziome wymianu należy usytuować w odległości 30 – 50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna. Umożliwi to prawidłowe wykonanie wewnętrznych szpalet okna (dolna prostopadle, a górna równolegle do podłogi).Prawidłowy montaż okna dachowego w konstrukcji dachu z zachowaniem zgodnej z przepisami wysokości montażu od podłogi zapewnia optymalne wykorzystanie funkcji jakie spełnia okno połaciowe. Poprzez okno dachowe do wnętrza pomieszczenia wpada światło dzienne, po otwarciu skrzydła napływa świeże powietrze, a patrząc przez okno obserwujemy otoczenie domu.

Udostępnione przez Fakro Sp. z o.o.
Zobacz także:

- Jak świadomie wybrać okno

- Okno ważne parametry

- Okna PVC

- Okna drewniane

- Ogrody zimowe

- Okna inne

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową