Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Klienci pytają o okna PVC! (Część I)
Montaż okien, a pora roku?
 1. Dlaczego czasami powstaje pleśń lub grzyb wokół okien lub w innych częściach pomieszczenia?
 2. Czy i jak często należy wietrzyć pomieszczenia z oknami z PVC?
 3. Czy okna plastikowe wymagają konserwacji?
 4. Dlaczego na oknach skrapla się woda?
 5. Jak samodzielnie zamontować okna PVC?
 6. W jakim stopniu szyba wpływa na energooszczędność okna?
 7. Czy można kupić okna na kredyt?
 8. Jak prawidłowo zmierzyć okna i co zrobić w przypadku pomyłki pomiarowej?
 9. Czy okna z białego PVC żółkną?
 10. Czy okna plastikowe są lepsze od drewnianych?
 11. Czy wolno malować okna PVC?
 12. Czy okna PVC są szkodliwe dla zdrowia?
 13. Jakie kształty mogą mieć okna ?
 14. Ile kosztuje m2 okna?
 15. Jak i gdzie dobrze kupić dobre okna?

Odp1.
Montaż okien, a pora roku?

Pora roku odgrywa bardzo ważna rolę w prawidłowym montażu i później eksploatacji okien. Do wypełniania przestrzeni między ościeżnicą, a murem, służą nie tylko taśmy paroprzepuszczalne, ale również pianki montażowe, które po nałożeniu rozprężają się i całkowicie ją wypełniają. Rodzaj pianek (czyli ich gęstość) powinno się dobierać stosownie do pory roku, na jaką zaplanowano roboty:
    - gdy jest jeszcze względnie ciepło, to znaczy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 5°C, stosuje się standardowe pianki, które najlepiej rozprężają się i utwardzają w temperaturze do +20°C i wilgotności na poziomie 60%. Im bardziej warunki zewnętrzne odbiegają od optymalnych, tym gorszą strukturę i słabsze parametry izolacyjne będzie miała pianka po rozprężeniu;
    - gdy jest już zimno, to znaczy temperatura spada poniżej -5°C, nie rekomendujemy montażu okien, pomimo że istnieją metody i materiały wytrzymujące takie skrajne warunki. Czasami nam, inwestorom często zależy na zamknięciu budynku przed zimą, okna należy montować jeszcze przed przyjściem mrozów, jesienią. Gdy temperatura powietrza spadnie, a nam inwestorom nie pozostaje nic jak zgodzić się na montaż okien, wtedy do uszczelnień stolarki okiennej powinno się używać pianek przeznaczonych do stosowania w niskiej temperaturze. Warto pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na to, że utwardzona podczas chłodów pianka ma zbyt dużo otwartych komórek (podczas właściwego rozprężania komórki te są zamknięte), przez co nie ma należytej elastyczności, kruszy się i pęka.
Złe uszczelnienie może przyczynić się do nieprawidłowego osadzenia izolacji okna i zamiast niwelować mostki termiczne i elastyczność liniową, pozostanie sztywna i nie zniweluje szczelin wynikających z rozszerzalności termicznej  profili okiennych, a ponadto będzie chłonąć wilgoć.
Standardowa pianka użyta w zbyt niskiej temperaturze nie ma też pożądanych właściwości przylepnych tzw. tiksotropowych, a więc spływa z powierzchni pionowych jeszcze przed rozprężeniem, nie wypełniwszy odpowiednio szczeliny, do której została wtryśnięta. Uszczelnione złącze ma więc bardzo słabe właściwości mechaniczne i izolacyjne.
Koniecznie sprawdź warunki montażu swoich okien zanim będzie za póżno.

Odp.2 Dlaczego czasem powstaje pleśń lub grzyb wokół okien?

W przypadku nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia, wilgoć zawarta w powietrzu osadzać się może na zimnych ścianach (bardzo często pod oknami lub w miejscu styku okna ze ścianą). Stałe zawilgocenie ścian, murów będzie w związku z tym prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Okna PVC w porównaniu do starych okien drewnianych są bardzo szczelne, dlatego należy stosować odpowiednie rozszczelnienie np. mikrowentylację, listwy wentylacyjne lub po prostu częste wietrzenie. Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu może również pomóc w zmniejszeniu zawilgocenia pomieszczenia.
Zdarza się że zły montaż okien może mieć również niekorzystny wpływ na nietypowe zbieranie się wilgoci np. na krawędziach okien lub ścianie przylegającej do okna.
Dodatkowo pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza należy częściej wietrzyć aby nie powodować osadzania  się wilgoci na ścianach. Rozwijające się w wilgotnym środowisku pleśnie i grzyby są szkodliwe dla zdrowia, a ich osuszanie i usuwaniu jest trudne i kosztowne.

Odp.3 Jak często powinno się wietrzyć pomieszczenia z nowoczesnymi oknami PVC?

W pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych należy dwa razy dziennie dokonać całkowitej wymiany powietrza. Wentylacji pomieszczeń najlepiej dokonać poprzez gwałtowny przeciąg, otwierając na ok.15 minut dwa naprzeciwległe okna, drzwi.
Jeśli jest to pomieszczenie mieszkalne, biurowe stale powinno być doprowadzone świeże powietrze np. dzięki funkcji mikrowentylacji standardowo montowanym w wielu oknach.
 
Odp.4 Czy okna wymagają okresowych przeglądów, regulacji, konserwacji?

Zalecane jest konserwowanie okuć i uszczelek przynajmniej raz w roku. Okna PVC nie wymagają konserwacji przez malowanie czy lakierowanie, aczkolwiek należy zawsze dbać o utrzymanie okien w należytej czystości i dobrze funkcjonujących.
Regulacja okien, jeśli jest potrzebna, jest prosta choć wymaga odrobinę doświadczenia i odpowiedniej ulotki opisującej czynności. Nie wymaga to zazwyczaj użycia specjalistycznych narzędzi.

Odp.5 Dlaczego na oknach skrapla się woda?

Zjawisko roszenia się szyb od strony wewnętrznej pomieszczeń jest zjawiskiem często występującym w okresie zimowym, szczególnie w łazience lub kuchni gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka (pranie, gotowanie, itp.) Dzieje się tak dlatego, że wilgotne gorące powietrze stykając się z zimną powierzchnią szyby oziębia się i zawarta w nim para wodna skrapla się, spływając po zimnej powierzchni.
Co robić?
 1. Stosować wentylację (np. otwarcie okna, wentylacja mechaniczna, klimatyzacja).
 2. Zainstalować szyby niskoemisyjne o współczynniku min. U=1,1 W/m2K powodujące podniesienie temperatury wewnętrznej powierzchni szyby nawet o kilkanaście stopni, co znacznie opóźnia moment powstania zjawiska roszenia szyb (rekomendujemy system szyb dwukomorowych).
 3. Ograniczyć emisję pary wodnej w pomieszczeniach (np. przykrywanie gotujących się potraw, zasłony, kabiny prysznicowe).
 4. Zainstalować i używać funkcje uchylania okna, mikrowentylacji, ewentualnie zastosować uszczelki rozszczelniające lub specjalne listwy wentylacyjne.

Odp.6 Czy i jak samodzielnie zamontować okna?

Nie jest to łatwa czynność i dlatego nie rekomendujemy montażu samodzielnego. Jeżeli ktoś zdecyduje się na taki montaż może spodziewać się różnych trudności, a już na pewno zerwania umowy gwarancyjnej, chyba że wszystkie czynności zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta.
Każdy może przed zakupem okna zapoznać się z instrukcją montażu oraz omówić z doradcą technicznym poszczególne etapy montażu. Producent ma obowiązek dostarczyć instrukcję montażu i konserwacji okien.
Poza tym kupując okna nie musisz się martwić o transport i wniesienie okien, ani o zabezpieczenie mieszkania folią ochronną czy dywanikami ochronnymi oraz o usunięcie starych okien.

Odp.7 Czy i w jakim stopniu szyba powoduje, że okno jest bardziej energooszczędne?

Zastosowanie zwykłej szyby o współczynniku U=2.8 W/m2K nie jest polecane. Już od wielu lat stosowane są systemy szyb jednokomorowych (dwie szyby i ramka dystansowa, przestrzeń wypełniona np. argonem) o współczynniku min. U=1.1W/m2K. Coraz większą popularnością cieszą się szyby dwukomorowe (zestawy trzyszynowe), których współczynnik przenikania U zbliża się o współczynnika samej ściany i może wynosić nawet 0.5 W/m2K. warto pomyśleć o takim zestawie. Szyba odgrywa kluczową rolę i wypełnia nawet do 80% całej powierzchni okna.

Odp.8 Czy można kupić okna na raty?


Tak. Jak prawie wszystko dzisiaj. Sprzedaż ratalna jest coraz popularniejszą formą zakupu okien. Kupując na raty możemy pozwolić sobie często na więcej i lepiej. Warunki spłat bywają różne, np. (30 % zaliczki i okres spłaty 2 lata). Detale dostępne są punktach sprzedaży.

Odp.9 Jak prawidłowo zmierzyć okna i co zrobić w przypadku pomyłki?

Pomiary są wykonywane bezpłatnie, przez pracowników firmy montującej lub producenta okien. Osoba, która je wykonuje ponosi całkowitą odpowiedzialność za prawidłowość pomiarów. 

Odp. 10 Czy białe okna  PVC żółkną?

Stosowanie agresywnych środków do mycia zawierających związki zasadowe lub kwasowe może spowodować uszkodzenie powierzchni! Dlatego używaj zwykłych, popularnych środków i przestrzegaj zaleceń podawanych przez producentów .
Normy europejskie dopuszczają pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zmianę barwy do 3 stopnia skali szarej (zgodnie z normą DIN 54001).

Odp.11 Czy okna plastikowe są lepsze od drewnianych?

Okna z PVC nie są ani lepsze ani gorsze, są inne i taka jest prawda.
Okna plastikowe są całkowicie odporne na wilgoć, grzyby, pleśnie, szkodniki itd.
Nie wymagają żmudnej konserwacji, drapania, malowania. Nie zmieniają barwy i kolorów przez wiele, wiele lat. Okna PVC są nowoczesne i zasłużenie cieszą się dużą popularnością, może dlatego, że mają wielu swoich zwolenników i nierzadko są również nieco tańsze.
Natomiast okna drewniane mimo pracochłonnej i drogiej konserwacji mają swoich miłośników przekonanych, że drewno jest najładniejszym i najlepszym materiałem na stolarkę okienną.

Odp.12 Czy wolno malować okna?

Okna PVC nie wymagają malowania i nie należy ich malować. Utrzymują swój wygląd przez długi czas, wystarczy tylko zwykłe mycie. Jeżeli ktoś myśli o kolorowych okna powinien taką ofertę skierować do producenta zanim dokona finalnego wyboru. Kolorowe okna z PVC dostępne są już od wielu lat i kest w czym wybierać.

Odp.13 Czy okna PVC są szkodliwe dla zdrowia?

Tworzywa PVC, z których wykonane są okna, według naukowców, można zaliczyć do grupy materiałów przyjaznych środowisku i człowiekowi. Tworzywo nas otacza i nie ma co z tego powodu robić jakiegoś niepotrzebnego zamieszania. Wszystkie okna muszą spełniać normy i również posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Odp.14  Jakie kształty mogą mieć okna PVC?

Okna mogą mieć praktycznie każdy kształt od najpopularniejszych okien prostokątnych do bardzo wyszukanych okien okrągłych, o dowolnych kształtach, jedno i  wieloelementowe, łuki, trójkąty, koła, owale, białe i kolorowe, w tym drewnopodobne, ze szprosami i bez.

Odp.15 Ile kosztuje m2 okna PVC?

Nie ma takiej miary, nie kupuje się okien na m2, tak jak nie kupuje się sukienek czy płaszczy na m2. Nowoczesnej stolarki PVC nie wycenia się za m2, cena zależy od stosowanych profili, szyb, okuć i dlatego każde okno wyceniamy indywidualnie. Jest tak wiele elementów składowych okna włącznie z montażem, że warto poświęcić temu zagadnieniu dużo czasu. Zakup okien  często przypomina zakup mebli, sprzętu AGD a czasami nawet zakup samochodu. Państwa oczekiwania muszą zostać spełnione czyli warto się na tym znać i wiedzieć czego się chce, również w oknach.

Odp.16 Jak i gdzie dobrze kupić dobre okna?

Najlepiej osobiście odwiedzić kilka punktów sprzedaży. Zdecydowanie poświęcić czas na analizę ofert, wiedzieć czego się szuka i porównywać tylko to, co jest porównywalne („jabłka  z jabłkami”, np. 5 komorowy system ram z pięciokomorowym systemem, nigdy z innym). Warto zrobić sobie konspekt wszystkich elementów okna i akcesoriów (np. moskitiery, żaluzje, itp.). Prosić o pełna ofertę z montażem zgodnie z najnowszymi praktykami. Na samym końcu negocjować już całość. Nigdy odwrotnie. Oferta na rynku jest bardzo szeroka i bardzo zróżnicowana. Są firmy dobre i bardzo dobre, o innych nie wspominamy.
Wybór należy jak zawsze do Państwa, my tylko możemy pomóc. Terminy realizacji zamówień na okna bywają różne od 3 dni do 2 miesięcy (bardzo rzadko). Montaż okien zabiera zwykle od kilku godzin do 2, 3 dni (w przypadku domu jednorodzinnego). Zaliczka zwykle wynosi 30-40% a płatnośc końcowa następuje po montażu i uporządkowaniu pomieszczeń, w których nastąpił montaż.


Zobacz także:

- Ściągawka pomocna przy zakupie "Okien z klasą"