Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

KONSTRUKCJA OKNA, KTÓRA CHRONI ŚRODOWISKO


Szkoła w OpoluOchrona środowiska naturalnego jest jednym z najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się obecnie europejska gospodarka. Z badań przeprowadzonych przez UE wynika, że aż 40% ogólnego zużycia energii przypada na budynki. Jednak aż 78% tej energii można ograniczyć dzięki odpowiednim przedsięwzięciom termomodernizacyjnym. W trosce o ochronę środowiska powstały liczne programy wspierające działania, których celem jest obniżenie zużycia energii. Dzięki tym programom inwestor może otrzymać zwrot nawet 80 % funduszy zainwestowanych w przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Oczywiście warunkiem otrzymania refundacji kosztów jest zapewnienie odpowiednich parametrów izolacyjności cieplnej budynku. Nie jest to możliwe bez wykorzystania energooszczędnych materiałów budowlanych. Dlatego znaczna część inwestorów sięga po okna, które charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjności cieplnej.

Jednym z ciekawszych rozwiązań konstrukcyjnych okna jest stosowanie wzmocnień wykonanych z kompozytów poliestrowo – szklanych, charakteryzujących się bardzo wysoką izolacyjnością cieplną. Współczynnik przenikania ciepła „U”, charakteryzujący jakość termiczną, dla systemu ram z tymi wzmocnieniami wynosi Uf = 1,1 W/m2K, podczas gdy standardowo dostępne na rynku profile wzmacniane stalą charakteryzują się współczynnikiem U na poziomie od 1,6 do 1,8 W/m2K. Okna ze Wzmocnieniami z kompozytów poliestrowych uzupełnione o wkład szybowy SUPERtermo U=0,6 W/m2K osiągają bezkonkurencyjne parametry termiczne.

Szkoła w OpoluPrzykładem przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w których wykorzystano energooszczędne okna, są prezentowane na zdjęciach szkoły z Opola. Termomodernizacja tych budynków była finansowana w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Stolarkę tego typu wykorzystano już w wielu innych inwestycjach, finansowanych w ramach europejskich funduszy termomodernizacyjnych. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjności termicznej okien ze wzmocnieniami poliestrowymi inwestorzy otrzymali nie tylko zwrot poniesionych kosztów inwestycji, ale również znacznie ograniczyli rachunki za ogrzewanie modernizowanych budynków.

Magdalena Basarab
M&S Pomorska Fabryka Okien Sp. z o.o.