Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Jak dobrać wymiary i rozmieszczenie okien dachowych

Okno dachoweOkna dachowe (zwane też połaciowymi) skutecznie doświetlają poddasze i nie wymagają przy tym specjalnie zaprojektowanej więźby ani jej ewentualnej przebudowy. Jednak swoją funkcję pełnią właściwie jedynie wówczas, gdy są prawidłowo dobrane i zamontowane, zgodnie z przeznaczeniem i sztuka budowlaną.

Okna dachowe są wbudowane w połać dachową i z tego względu znajdują zastosowanie w adaptowanych poddaszach czy nowobudowanych poddaszach użytkowych. Są dostępne w różnych rozmiarach, a wymiary dopasowane są do powszechnie stosowanych odstępów krokwi i różnych kątów nachylenia dachu (połaci). Mogą być stosunkowo łatwo wbudowywane we wszelkie popularne dachy płaskie i skośne (o nachyleniu od ok. 20° do 90°), a także dachy dzielone, bez względu na materiał użyty do pokrycia dachu.

Okna dachowe (połaciowe) przepuszczają od 30% do 50% więcej światła w porównaniu z oknami zamontowanymi pionowo i jest to dodatkowy walor tych okien. Prawidłowe doświetlenie pomieszczenia światłem naturalnym określa się stosunkiem powierzchni okna w świetle ościeżnicy do powierzchni podłogi doświetlanego pomieszczenia. W pomieszczeniach użytkowych stosunek ten powinien wynosić 1:5-1:8, a w pomocniczych 1:8-1:12. Dobierając kilka mniejszych okien, uzyskamy korzystniejszy, bo bardziej równomierny rozkład światła dziennego, niż stosując jedno duże okno. Chociaż ze względów funkcjonalnych jedno okno może być również dobrym rozwiązaniem. Na rozkład światła dziennego ma również wpływ wysokość, na jakiej są zamontowane okna. Im są umieszczone wyżej, tym pomieszczenie jest lepiej doświetlone.

Okno obrotowe
Okno uchylne

  Wysokość okna połaciowego ustala się w zależności od spadku dachu (tzn. im mniejszy kąt nachylenia połaci dachu, tym większe okno). Aby zapewnić bezpieczne użytkowanie okna, dolna krawędź szyby powinna być na wysokości 110-140 cm, a górna krawędź - od 180 do 210 cm nad podłogą. Zachowanie tych wymogów pozwoli nam na swobodne przechodzenie pod oknem, również wtedy, gdy jest otwarte. Powierzchnia szyby powinna stanowić przynajmniej 10% powierzchni użytkowej pomieszczenia. Warunek ten nie dotyczy łazienek i innych pomieszczeń pomocniczych. Szerokość okna należy dobierać tak, aby nie była konieczna ingerencja w konstrukcję dachu. Najlepiej, gdy szerokość okna jest nieco mniejsza (do 5 cm) od odległości miedzy krokwiami. W przypadku większych okien, trzeba je umieszczać tak, aby w razie potrzeby wyciąć ewentualnie fragment tylko jednej krokwi. Co ważne, należy unikać przecinania dwóch sąsiednich krokwi, ponieważ może to znacznie osłabić konstrukcję dachu.Zobacz także:

- Jak świadomie wybrać okno

- Okno ważne parametry

- Okna PVC

- Okna drewniane

- Ogrody zimowe

- Okna inne

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową