Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Jak zacząć oszczędzać energię?

Zużycie energii elektrycznej zależy od wielu czynników, między innymi indywidualnych przyzwyczajeń i trybu życia mieszkańców, liczby i wieku urządzeń elektrycznych, stanu instalacji elektrycznej, liczby osób w domu.
Gospodarstwa domowe w Polsce zużywają średnio ok. 2000 kWh energii elektrycznej rocznie.

Czy Państwa gospodarstwo domowe mieści się w tej średniej? Łatwo to sprawdzić.

Pierwszy krok to wyliczenie średniego, rocznego zużycia energii przez urządzenia znajdujące się w naszych domach. Pomoże w tym poniższa tabela.Drugi krok to porównanie wyliczonych wartości z rzeczywistym zużyciem energii w ciągu roku.
Dane dotyczące ilości energii zużywanej przez Państwa można znaleźć na fakturach za prąd.

CO ZUŻYWA NAJWIĘCEJ ENERGII?

Które urządzenia elektryczne w naszych domach zużywają najwięcej energii?Wykres przedstawia zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym (bez ogrzewania i ciepłej wody użytkowej) zużywającym 1900 kWh energii rocznie
Źródło: Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii

Według statystyk ogrzewanie stanowi 71% całego zużycia energii, ciepła woda 15%, gotowanie posiłków 7%, urządzenia elektryczne 5%, a oświetlenie 2%.Wykres przedstawia całościowe zużycie energii końcowej w gospodarstwie domowym. Energia końcowa to energia dostarczana do klientów i zużywana przez nich na własne potrzeby, czyli zarówno np. energia elektryczna zasilająca instalację oświetleniową, jak i gaz spalony w kotle na podgrzanie ciepłej wody użytkowej.

CO WARTO WIEDZIEĆ NA TEMAT ENERGOOSZCZĘDNYCH ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA?

  • Świetlówki energooszczędne emitują około 5 razy mniej ciepła do otoczenia niż tradycyjne żarówki, wytwarzając tyle samo światła.
  • Obowiązuje zasada: wszędzie, gdzie światło świeci się dłużej niż godzinę dziennie, żarówki powinny być zastąpione przez oświetlenie energooszczędne. Pozwoli to zaoszczędzić 80% energii.
  • Dzięki temu, że wytwarzają mało ciepła, nadają się szczególnie do pokojów dziecinnych. Nie istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że dzieci poparzą się przy dotknięciu lampy.
  • Świetlówki energooszczędne można najczęściej kupić o mocy między 5 (co odpowiada 25-watowej żarówce) i 20 watów (co odpowiada 100-watowej żarówce).
  • Mają długą żywotność. Dobre, markowe świetlówki energooszczędne mają wytrzymałość do 15 000 godzin, a więc pracują 15 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.
  • Przy zakupie świetlówek energooszczędnych warto wybierać markowe produkty. Mają one optymalną skuteczność świetlną, długą trwałość i wysoką odporność na dużą liczbę włączeń.DOBRZE WIEDZIEĆ

Skuteczność świetlna
Skuteczność (lub wydajność) świetlna określa, jak efektywnie źródło światła zamienia moc elektryczną (wat) na światło (lumen). Im więcej przyjętej energii zamienia się w ciepło, a nie w światło, tym niższa jest skuteczność świetlna (lm/W). Szczególnie wysoką skuteczność świetlną mają świetlówki kompaktowe.

Etykieta energetyczna
Źródła światła przeznaczone dla gospodarstw domowych posiadają własną etykietę energetyczną, która określa ich klasę efektywności. Podział obejmuje klasy od A (bardzo efektywna) do G (nieefektywna). Kryteriami klasyfikacji są strumień świetlny i moc. Obie wartości muszą być podane na opakowaniu. Niskowoltowe żarówki halogenowe i źródła z reflektorem są wyłączone z tej klasyfikacji. Świetlówki znajdują się w klasach A i B, żarówki halogenowe o napięciu sieciowym bez reflektora w klasach D i E.
Tradycyjne żarówki nie wychodzą ponad klasę D.

Energooszczędna świetlówka
Zużywa tylko 1/5 energii elektrycznej, której potrzebuje zwykła żarówka. Przy 10 000 godzin pracy zastosowanie jednej 20-watowej świetlówki kompaktowej (co odpowiada 100-watowej tradycyjnej żarówce) gwarantuje oszczędność 800 kWh energii
elektrycznej. Trzeba pamiętać, że przy częstym włączaniu i wyłączaniu światła zużycie energii wzrasta, a żywotność świetlówki ulega skróceniu.

za RWE