Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Gatunki drewna do produkcji okien

Drewniane ramyIstnieje wiele gatunków drewna, które mogą być stosowane do produkcji okien drewnianych. Tradycyjnie można przyjąć założenie, że w Polsce drewno sosnowe cieszy się największą popularnością ze względu na powszechną dostępność tego gatunku drewna.
Są również inne gatunki, takie jak Dąb, Buk, Jodła, Modrzew czy Świerk, które chociaż stosowane są do produkcji okien znacznie rzadziej, bądź to ze względu na cenę, bądź ze względu na  trudną dostępność, ciągle są w spektrum zainteresowania Klientów. Jeszcze inne gatunki drewna do produkcji okien to drewno tropikalne takie jak Meranti, Cedar, Limbali, Mukulungu, nie wspominając o prawdziwym Mahoniu.

Drewno sosnowe jest zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzimym gatunkiem drewna, jego gęstość wynosi około 420 kg/m3 , jest łatwe w obróbce, ogólnie dostępne, ale niestety dość często gatunkowo bardzo różne  i żywiczne.

Drewno świerkowe
, którego gęstość wynosi około 470 kg/m3 jest niestety trudnym w obróbce i kruchym materiałem, podobnie rzecz sie ma z drewnem jodłowym, zresztą coraz trudniej dostępnym w  polskim krajobrazie.

Drewno dębowe
jest jednym z najlepszych surowców. Piękne i szlachetne o bardzo dobrej gęstości wynoszącej  około 710 kg/m3. To bardzo szlachetne, twarde i piękne drewno, którego dostępność (szczególnie w najwyższym gatunku) nie jest zbyt powszechna. Charakteryzuje się ono znakomitą trwałością, pięknem słojów i wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne. Warto wspomnieć, że ze względu na swoją gęstość, dębina osiąga znacznie lepszy współczynnik dźwiękoszczelności. Okna z takimi ramami i odpowiednio dobraną szybą, będą i luksusowe, i dźwiękochronne. Drewno dębowe nie jest łatwym surowcem do obróbki, chociażby ze względu na swoją twardość, ale w zamian uzyskuje się piękne ramy okienne, trwałe, o bardzo dobrej stabilności i precyzyjnej wymiarowości.

Drewno orzecha ma zbliżone cechy do dębowego. Orzech dostępny jest w naszej strefie klimatycznej, lecz częściej występuje na południu Europy, np. w Rumunii, Włoszech, czy zachodniej Ukrainie.
Są też inne luksusowe gatunki rodzimego drewna takie jak jesion, buk czy modrzew, z których można wykonać dowolne  ramy okienne, ale w zdecydowanej części, są to gatunki drewna, które spotyka się rzadko, a stosuje do produkcji ram okiennych na specjalne zamówienia Klientów, raczej tych bardzo wymagających.

Drewno egzotyczne już od dawna zadomowiło sie na naszym rynku okiennym. I tak drewno pod nazwą Meranti, często utożsamiane z Mahoniem (powszechnie używana marketingowa nazwa  to Mahoń Meranti), choć nie ma z nim nic wspólnego, no może poza lekko różowobrązowym kolorem. Meranti  jest naprawdę bardzo często stosowanym surowcem do produkcji jakościowo dobrych i bardzo dobrych okien. Drewno z gatunku sosny uprawiane w Indonezji, na Filipinach i Malezji, relatywnie tanie o gęstości, w zależności od gatunku, wynoszącej 400 to 800 kg/m3. Choć jakością zbliżone do sosny,
drewno Meranti osiąga dobre parametry przy gęstości około 460 kg/m3. Warto zatem zapytać producenta o wszystkie parametry surowca, z którego będzie wyprodukowane nasze okno.

Inne, już zdecydowanie bardzo egzotyczne gatunki to np. drewno AKO/ANTIARIS, drzewo liściaste pochodzące z Afryki, średniotwarde  i średniogęste (około 450 kg/m3).
Innym gatunkiem, może bardziej znanym jest CEDAR, po polsku zwany Cedrem Afrykańskim, bo właśnie z Czarnego Kontynentu pochodzi, a konkretnie z Afryki Wschodniej i Środkowej. Drewno iglaste o dosyć dobrej gęstości (około 500 kg/m3), w miarę twarde, piękne w barwie od jasnożółtej do ciemnoczerwonej, ale niezbyt podatne na gięcie (np. nie nadaje sie do łuków) za to  z powodzeniem stosowane do produkcji: mebli, ławek w kościołach i sprzętu sportowego.

Jeszcze innym, bardzo egzotycznym gatunkiem jest drewno o dźwięcznej nazwie MUKULUNGU, prosto z Afryki Zachodniej i Południowo-Zachodniej. To świetne drewno stosowane np. w przypadku konieczności  wytrzymania dużych obciążeń. Drewno o gęstości niezwykłej bo dochodzącej do 1000 kg/m3 !!! Surowiec o pięknej, niespotykanej barwie różowej i różowoczerwonej, drzewo liściaste, smukłe i wysokie, właściwie bez widocznych słojów. Drewno to, bardzo twarde, oryginalne i drogie, stosowane jest do wyrobu luksusowych okien i drzwi, ale również do produkcji schodów i parkietów. Drewno to może być szkodliwe w obróbce mechanicznej
(szkodliwy pył).


Drewno, z którego zostaną wykonane Państwa okna musi z pewnością odpowiadać Państwa oczekiwaniom, ale i możliwościom finansowym. Ten czynnik, szczególnie w przypadku wyboru okien drewnianych odgrywa niebagatelną rolę, ale w zamian za to oryginalność jest gwarantowana, a i użytkowanie będzie sprawiało wiele radości.Zobacz także:

- Ściągawka pomocna przy zakupie "Okien z klasą"

- Jak świadomie wybrać okno

- Okno ważne parametry

- Okna dachowe

- Okna PVC

- Ogrody zimowe

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową