Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Unijny nalot na siedzibę Veluxa – kolejna odsłona starcia Fakro kontra Velux.


Urzędnicy antymonopolowi Komisji Europejskiej skontrolowali jednocześnie siedzibę producenta okien dachowych Velux w Horsholm (Dania), a także przedstawicielstwa firmy we Francji, Niemczech i na Węgrzech oraz niektórych jej dystrybutorów. Podjęte działania są rezultatem skargi złożonej przez Fakro, polskiego konkurenta firmy, o czym już pisaliśmy w Infookno.pl (patrz: Archiwum „Polska firma Fakro występuje z antymonopolowym powództwem przeciwko Veluxowi”).
Jest to pierwszy przypadek, kiedy przedsiębiorstwo z kraju będącego nowym członkiem Unii Europejskiej składa antymonopolowy pozew przeciwko firmie z państwa należącego do starych członków UE. Fakro przeciera szlaki dla wszystkich eksporterów z dawnego bloku wschodniego, którzy borykają się z różnymi, często nieuczciwymi barierami i przeciwnościami na rynkach zachodnich. W światowej gospodarce wykorzystywanie prawa już dawno stało się narzędziem w robieniu interesów, dla nas to ciągle novum, a przecież na sukces mają szansę tylko firmy świadome swych praw i potrafiące skutecznie ich bronić.
Początkowo w lipcu 2006 roku sprawą zajmował się polski Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów (UOKiK), jednakże polskie władze skierowały sprawę do Brukseli, ponieważ ma ona wpływ na wszystkie 27 krajów wspólnego rynku Unii Europejskiej.
W sprawie zmasowanej akcji kontrolnej Komisja Europejska oświadczyła, iż była to jedynie „niezapowiedziana kontrola” w siedzibie „producenta i u dystrybutorów okien dachowych i artykułów okiennych”. Z oświadczenia wynika, że Komisja rozważa możliwość naruszenia unijnego prawa antymonopolowego zabraniającego praktyk restrykcyjnych i nadużywania pozycji dominującej na rynku, jednakże unijni urzędnicy podkreślają, iż przeprowadzenie kontroli nie przesądza o wyniku postępowania.
„Jesteśmy otwarci na działania władz antymonopolowych i dołożymy wszelkich starań do współpracy z nimi, aby pokazać, że Velux przestrzega zarówno krajowych jak i europejskich zasad konkurencji i działa zgodnie z prawem” – w odpowiedzi poinformował Velux.
Sprawa odbiła się dość szerokim echem w mediach, pisał o tym nawet „Financial Times”.
Przypomnijmy, że Fakro oskarża Velux m. in. o stosowanie systemu rabatów wykluczających, a także inne niewłaściwe działania handlowe, w celu powstrzymania sprzedawców detalicznych od utrzymywania stanów magazynowych produktów FAKRO. Pomimo lat wysiłków firmie FAKRO nie udało się stworzyć wystarczającej sieci dystrybucji na kluczowych rynkach europejskich, czyli w państwach takich jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Holandia. Jednak problem dotyczy większości państw Unii Europejskiej, nie tylko największych rynków.
Według prezesa Fakro Ryszarda Florka, Velux stosuje taktyki handlowe, które ograniczają możliwości oferowania polskich produktów w znacznej części Europy Zachodniej. Firma Fakro chce tylko mieć te same możliwości co inne firmy europejskie i chce z nich korzystać na równych zasadach.
Firma uważa, że gdyby nie działania Veluksa udział Fakro w światowym rynku okien dachowych mógłby wynosić nawet 30 proc. Obecnie jest on na poziomie 17 proc., jednakże udział polskiej firmy w rynku Europy Zachodniej wynosi zaledwie 5 proc.

Infookno.pl