Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Estetycznie przesuwane drzwi

Urządzanie mieszkania to dla jednych aranżacyjna zabawa, dla innych - prawdziwe wyzwanie. Na szczęście, nawet wówczas gdy funkcjonalność staje się głównym wyznacznikiem ostatecznego charakteru wnętrza, nie musimy zrezygnować z estetyki.

Do wyboru do koloru

Właściciele niewielkich mieszkań zmuszeni są szukać rozwiązań, które pozwolą im optymalnie zagospodarować cenną powierzchnię. Wykorzystywane są wówczas składane meble, szafy wnękowe oraz drzwi przesuwne. - Jeśli zdecydujemy się na takie z dużym przeszkleniem sprawią one, że w małym mieszkaniu zyskamy nie tylko wolne metry kwadratowe, ale też sporą dawkę światła przepuszczanego przez szybę. – mówi Marek Kapica, odpowiedzialny za markę Invado

Na dwa sposoby

Decydując się na system przesuwny, mamy do wyboru dwa rodzaje montażu. Pierwszy to system naścienny, polegający na umieszczeniu na ścianie specjalnej szyny, po której przesuwane są drzwi. Dla lepszego efektu montuje się na niej karnisz maskujący, którego kolor może być identyczny z kolorem samego skrzydła. - Przy wykorzystaniu tego rozwiązania należy zwrócić uwagę, aby konstrukcja była bardzo solidnie przymocowana, gdyż obciążenie, drgania i uderzenia mogą prowadzić do jej poluzowania – mówi M. Kapica. Należy również pamiętać o tym, że kiedy drzwi są otwarte zasłaniają kawałek ściany, w związku z tym nie można jej już aranżacyjnie wykorzystać.
Drugi sposób montażu systemu przesuwnego polega na schowaniu skrzydła drzwiowego w ścianę. Można to zrobić wykuwając odpowiednich rozmiarów otwór, w którym zamontowany zostanie system przesuwny. Jest to jednak zabieg skomplikowany i czasochłonny. Często, z przyczyn technicznych niemożliwy do wykonania. Znacznie łatwiej postawić ściankę z płyty kartonowo – gipsowej i wmontować w nią kasetę do systemu przesuwnego. – Choć tracimy kilka centymetrów z powierzchni pokoju, to w zamian zyskujemy kawałek ściany, która przy tradycyjnie otwieranym skrzydle musiałaby pozostać pusta – podkreśla Ewa Olszewska, projektantka wnętrz.

Pomysł w cenie

Drzwi przesuwane to nie tylko estetyka, ale i funkcjonalność. – Miejsca, w których zostały zainstalowane, wydają się bardziej przestronne – zaznacza E. Olszewska. – Takie drzwi, cieszą się sporym powodzeniem kiedy chcemy podzielić duże pomieszczenie na dwa mniejsze. Dlatego sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i starych kamienicach, gdzie na sporej powierzchni znajduje się mało pokoi. Ułatwiają organizowanie przestrzeni, gdy ma ona pełnić kilka funkcji - na przykład jeśli w pokoju dziennym chcemy wydzielić miejsce do pracy, albo sypialnię. Są niezwykle wygodne, gdy wejścia do różnych pomieszczeń sąsiadują ze sobą i tradycyjne drzwi podczas otwierania mogłyby się zderzać i wzajemnie blokować.

We współpracy Infookno z firmą Invado