Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Ekologiczne okna - to znaczy jakie?

Jest tak wiele sprzecznych informacji i przekazów marketingowych na ten temat, że postanowiliśmy postawić przysłowiową kropkę nad i mówiąc, że najbardziej ekologiczne okna to takie, które są „najcieplejsze”.
W naszym klimacie ochrona przed utratą ciepła odgrywa wielką rolę przez co najmniej 8 miesięcy w roku. Faktem jest, że ochrona przed słońcem też nie jest bez znaczenia, ale uciążliwość promieniowania słonecznego nie jest tak intensywna jak konieczność ochrony przed chłodem, a metody ograniczenia promieniowania słonecznego (cieplnego) są skuteczne.
„Ciepłe” okno to takie, które w sposób optymalny pozwala na ograniczenie strat energii (ogrzewanie i chłodzenie) w stosunku do istniejących proporcji jego zastosowania.
Czy zatem należy za wszelką cenę stosować super ciepłe okna w budynkach, które wymagają gruntownej termomodernizacji? Zdecydowanie nie, gdyż w ten sposób nie poprawimy bilansu energetycznego („zaoszczędzone” dzięki super oknom ciepło „ujdzie” inną drogą).
Naszym zdaniem jednym z najbardziej skutecznych i stosunkowo niedrogich rozwiązań polepszenia współczynnika przenikania Uw dla całego okna jest dobra markowa szyba termoizolacyjna. Ktoś zapyta: a rama, a uszczelki, a montaż? Wszystko to się liczy, ale my produkujemy szyby. Dobre i markowe szyby, na tym się znamy i to polecamy.
Co to jest dobra szyba? Jest to szyba, która gwarantuje stabilność parametrów, wykonana jest ze sprawdzonych komponentów, jest prawidłowo wypełniona stosownym gazem, posiada odpowiednią gwarancję i rękojmię od dobrego, znanego producenta, dostarczana jest na czas i jest ekologiczna (szkło jest odzyskiwane w ponad 90%).
Dobra szyba termoizolacyjna to szyba o współczynniku Ug przynajmniej 0,7 W/m2K - zestaw dwukomorowy z dwiema powłokami a przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem (zestaw 4/16/4/16/4). Jeszcze lepszą szybą, jest szyba dwukomorowa poniżej tej wartości, np. 0,5 W/m2K, albo nawet poniżej 0,3 W/m2K, ktoś może powiedzieć, że nie ma takiej szyby, czyżby?
Firma PST z Ostrołęki, czyli nasza firma, produkująca szyby zespolone od ponad 13 lat, właśnie testuje (w oknie znanego producenta) specjalną szybę wypełnioną stosownym gazem z odpowiednią ilością właściwych powłok. To może być przełom w termoizolacji, ta szyba to absolutna nowość na skalę światową, gdyż nigdy wcześniej nie została wyprodukowana.
Wyniki będą znane wkrótce, a jej prezentacja kilka tygodni później. Można zapytać - po co taka szyba? Odpowiadamy -  bo jest taka potrzeba, a potrzeba jest matką wynalazku. Naszym zdaniem szyby jednokomorowe, choć ciągle przeważają w produkowanych w Polsce oknach, w perspektywie 2-3 lat będą stanowiły mniejszość, chyba że powstanie szyba jednokomorowa spełniająca kryteria termoizolacyjności szyby dwukomorowej, przynajmniej na poziomie U=<0,7 W/m2K.
Świat, w tym Europa i Polska, zmierza w kierunku znacznego ograniczenia emisji CO2, czy tego chcemy, czy nie, musimy się szybciej do tego dostosować, a okna produkowane dzisiaj w Polsce są niewystarczająco ciepłe. Trzeba to zmienić!
Szyba dobra, ciepła szyba to gwarancja, że Twoje okno będzie energooszczędne lub, jeśli  ktoś woli - ekologiczne, gdyż znacznie przyczynia się do zmniejszenia emitowania CO2 do atmosfery, gdyż zużywa się mniej energii do ogrzania pomieszczenia, w którym jest ciepłe okno.
Naszym zdaniem zastosowanie co najmniej szyby dwukomorowej polepsza termoizolacyjność okna o około 25%, warto sobie przeliczyć korzyści dla Klienta, warto zobaczyć, co się opłaca najbardziej, warto zacząć je stosować. Naprawdę warto.

logo pst
Polskie Szyby Termoizolacyjne Sp. z o.o.
ul. Bohaterów Westerplatte 5
07-410 Ostrołęka

tel. 029 760-45-32 wew. 13 
fax: 029 760 38 91            

e-mail: pst@pst.pl
 „Ekologiczne szyby z Ostrołęki”
Szyby do okien i fasad Quatro Thermo