Porady eksperta gratis - wystarczy zadzwonić lub napisać. Kliknij i już!

Okucia, funkcje dodatkowe
OkuciaProducenci okuć bardzo dbają o wygodę korzystania z okien, i tych z PVC, i tych drewnianych, wszystkich.
Okucia mogą posiadać wiele funkcji dodatkowych wpływających na komfort użytkowania. Niektóre z tych funkcji są zaawansowane technologicznie, kosztowne i przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów. Inne - te prostsze i praktyczne, mogą być bardzo przydatne na przykład osobom starszym czy niepełnosprawnym, ale nie tylko.


Pokrótce postaramy się wyjaśnić i opisać funkcje poszczególnych elementów.

Stopniowanie uchylania - umożliwia wygodne zablokowanie uchylonego skrzydła w jednej z kilku pozycji i kontroluje ile świeżego powietrza chcemy wpuścić do mieszkania podczas procesu wietrzenia. Uchylenie takie jest również zabezpieczeniem przed zatrzasnięciem.

Blokowanie otwarcia - jest to znakomity mechanizm, który pozwala zablować okno np. w przypadku przeciągu lub mycia. Należy pamiętać, że wkładanie przypadkowych przedmiotów do blokowania skrzydła może doprowadzić do uszkodzenia okna. Wskazane jest zatem stosowanie jeszcze innych mechanizmów dostępnych w nowoczesnych okuciach takich jak: hamulec okienny, ogranicznik otwarcia lub stabilizatora uchyłu.


MikrowentylacjaRegulowana mikrowentylacja - mikrorozszczelnienie (inaczej: mikrowentylacja) jest to specjalna funkcja okuć obwodowych umożliwiająca - oprócz "zwykłego" szczelnego zamknięcia - także takie, w którym pomiędzy ramą i ościeżnicą pozostaje niewielka szczelina. Funkcje okucia (otwarcie, szczelne zamknięcie lub rozszczelnienie) ustawia się tylko za pomocą klamki.
Mikrowentylacja jest bardzo potrzebna, bo bez niej - ze względu na szczelność współczesnych okien , praktycznie niemożliwe byłoby napływanie do pomieszczeń świeżego powietrza.
Elektroniczne systemy mikrowentylacji mogą też współpracować z czujnikami dymu, gazu, wody lub zagrożenia pożarem.
Innym, bardzo ekonomicznym rozwiązaniem jest element elektroniczny, który umożliwia zintegrowanie wietrzenia pomieszczeń z pracą grzejników, a konkretnie - z elektryczną głowicą termostatyczną w grzejniku pod oknem. Jego działanie polega na przesłaniu do termostatu sygnału powodującego po otwarciu okna natychmiastowe odcięcie dopływu ciepłej wody do grzejnika lub wyłączenie ogrzewania elektrycznego (normalnie napływ zimnego powietrza jest sygnałem do zwiększenia mocy). Zapobiega to stratom energii cieplnej.

Domknięcie drzwi -
funkcja ta skutecznie zapobiega trzaskaniu drzwi i przypadkowego zamknięcia np. w czasie przeciągów. Zamontowanie specjalnego uchwytu i zatrzasku w ościeżnicy przy drzwiach np. balkonowych umożliwi ich domknięcie po wyjściu na balkon, werandę czy taras oraz ułatwi otwarcie, by można było z powrotem wejść do domu czy mieszkania.

Wspomaganie zamykania - jeśli planujemy w domu duże okno rozwierno-uchylne, zdecydowanie przydaje się funkcja wspomagania jego zamykania z pozycji uchylnej. Dzięki niej do zamknięcia okna nie trzeba będzie używać dużej siły, ponieważ okucie automatycznie przyciągnie skrzydło do ościeżnicy, gdy znajdzie się ono w niewielkiej odległości od niej (odległość tę można regulować). W tego rodzaju wspomagane zamykanie warto też wyposażyć okna z twardymi uszczelkami albo narażone na przeciągi.

Sterowanie elektroniczne -
to nowoczesne rozwiązania, które pozwalają otwierać i zamykać okna za pomocą pilota albo zaprogramować samoczynne wietrzenie precyzyjnie dostosowane do potrzeb - wentylacji, temperatury czy wilgotności powietrza. Jest to coś w rodzaju sterowania "inteligentnego".
Często włącza się je w system tzw. inteligentnego systemu sterowania (domu), ale mogą też funkcjonować niezależnie. Na naszym rynku są obecnie oferowane skromniejsze wersje z centralką i przewodowymi bądź bezprzewodowymi elementami montowanymi w ościeżnicy i skrzydle okiennym, które służą zwiększeniu bezpieczeństwa domu, a więc alarmują o próbie wyważenia skrzydła (wyłamania), jego otwarciu czy manipulowaniu przy klamce czyli próbie włamania.

Otwieranie okna bez wstawania - z tej funkcji korzystać mogą osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, trzeba pamiętać, że dla takich ludzi proste, wydawać się może, otwarcie lub zamknięcie okna ,może być barierą nie do pokonania.
Odpowiednie rozwiązania pozwalają osobom niepełnosprawnym zamykać i otwierać okno z pozycji siedzącej bez większego wysiłku - umożliwia to specjalna klamka o wydłużonym kształcie umieszczona w dolnej części skrzydła okiennego. Zamiast klamki na skrzydle może być zamontowana specjalna korbka albo gałka, które również ułatwiają otwieranie lub zamykanie okna "na siedząco". Jeśli w/w elementy nie są zamontowane jako standardowe wyposażenie okien, na pewno warto od razu je dokupić. Mogą być one zintegrowane z takimi udogodnieniami, jak podnośnik skrzydła lub specjalny wślizg ułatwiający zmianę pozycji skrzydła.


Zabezpieczenia z myślą o małych dzieciach - producenci okuć proponują też różnorodne zabezpieczenia zaprojektowane z myślą o małych dzieciach. Do ich pokoju polecają okna uchylno-rozwieralne, w których zastosowane są rozwiązania utrudniające im samodzielne otwieranie okien:- blokadę, którą trzeba zwolnić, aby rozewrzeć okno; samo okno z taką blokadą ma zamienioną kolejność otwierania (uchylanie jest przed rozwieraniem).
Klamki z przyciskiem blokującym lub kluczykiem - są to proste zabezpieczenia uniemożliwiające dzieciom otwieranie okna.


Zabezpieczenia antywyważeniowe - wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo włamywaczowi sforsować okna, w których są zwykłe okucia - czyli takie, które nie są wyposażone w zabezpieczenia antywyważeniowe. Często wystarczy, że mocno naprze on ramieniem na skrzydło, aby zostało wypchnięte z zawiasów czy rozwarte w przypadku tzw. ruchomego słupka środkowego. Wszystko odbywa się szybko, bez użycia narzędzi, hałasu (jaki by powstał przy wybijaniu szyby), a więc i przy minimalnym ryzyku wykrycia.
Ponieważ zdecydowanej większości włamań dokonują pospolici, przypadkowi przestępcy, którzy nie mają ani wiedzy o pokonywaniu zabezpieczeń, ani specjalistycznych narzędzi, już podstawowy zestaw utrudniający wyważenie okien zwykle zniechęca ich do dalszego działania albo wydłuża czas potrzebny na dokonanie włamania (co z kolei daje nam większą szansę na przyłapanie złodzieja). Niekiedy taki zestaw jest montowany w standardowej wersji okien, jeśli jednak zabezpieczeń nie ma, warto w nie okna wyposażyć.
Okucia antywyważeniowe (antywłamaniowe) różnią się od zwykłych, dlatego prawie zawsze zamawia się je od razu przy zakupie okien. Niektóre ich elementy można jednak dokupić i zamontować później, rozszerzając możliwość zabezpieczenia i ochrony.

Zabezpieczenia antywyważeniowe. Przede wszystkim są to specjalne, bardzo trwałe elementy ryglujące: np. trzpienie bądź tzw.rolki grzybkowe - które mocno trzymają skrzydło w antywłamaniowych zaczepach ościeżnicy. Mają one cylindryczny kształt, co gwarantuje, że nie wysuną się z zaczepów podczas próby włamania, ani wtedy, gdy skrzydło jest zamknięte, ani gdy jest uchylone. W letnie noce można więc będzie bezpiecznie spać przy rozszczelnionym lub uchylonym oknie.

Klamka na kluczDobrze jest je jednak wyposażyć również w klamkę zamykaną na klucz, której po zamknięciu nie można przekręcić, co z kolei uniemożliwia otwarcie skrzydła, osłonę przed rozwierceniem klamki od zewnątrz. Im bogatszy zestaw elementów antywyważeniowych oraz im solidniejsza ich konstrukcja (i zamocowanie), tym okno będzie lepiej zabezpieczone - oczywiście pod warunkiem, że inne jego elementy też będą miały odpowiednią odporność. Zabezpieczenia powinno się bowiem planować kompleksowo, ponieważ tylko wtedy naprawdę są skuteczne

Do ochrony przed włamaniem można też stosować elektroniczne systemy zabezpieczeń. Wspierają one zabezpieczenia mechaniczne, jednak o ich przydatności decyduje to, czy alarm wywoła odpowiednio szybką reakcję agencji ochrony lub zaprzyjaźnionych sąsiadów, albo przynajmniej włamywacz będzie przeświadczony, że tak się stanie. Im więcej czasu potrzeba na interwencję, tym solidniejsze powinny być mechaniczne zabezpieczenia okien.


Zobacz także:

- Jak świadomie wybrać okno

- Okna dachowe

- Okna drewniane

- Okna PVC

- Okna metalowe

- Okna inne

- Szyby zespolone

- Gwarancja, a niezgodność z umową